Gerçek Dost Kimdir

M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR

Çevrenizde pervane dönen birçok kimse iyi gün dostudur. İyi gün dostu iyi günlerinizde yanınızdadır. Ve kendi çıkarları doğrultusunda bir rotası vardır. Novigasyonunun ayarı beyninde ürettiği çıkar tablosunda gizlidir. Zor anlarınızda yanınızda yer alan ve sizlere destek olmaya çalışanlar gerçek dostlardır. Gerçek dostlar zor günlerde tespit edilir. İyi günün dostları aldatıcı ve menfaatçidir. Birçok kimse bu duruma yaşamında defalarca şahit olmuştur. Çevresinde pervane dönenlerin bir anda yok olduğunu görenler vurgun yemiş gibi olurlar. Ama Fırsatlar geçmiş ve hesap sorma devri kapanmış olur. Ülkeler arasında da aynıdır.

Birçoğumuz bu oyuna gelmiştir. Ve çevremize yani eski dostlara muhtaç kalarak onlarla dertleşmeye başlamışızdır. İnsanları bir araya getiren güç, ya hizmet alanıdır, ya da hezimet yani menfaat alanıdır. Kendi çıkarlarımız için nerede yer bulabilirsek ora da yer almamamız insan olduğumuzun farkında lığıdır. Kanayan yaralara merhem olmak insan olmanın özüdür. Zulme uğrayanların yanında olmak insanlığın gereğidir. Uzaktan seyretmek ise durgunluğun ve vurdumduymazlığın sesidir. Zalimlerin karşısında birleşmek insani ve vicdani bir görevdir. Bu görev kutsaldır. İnsan olanın davasıdır. Bu özelliklerden yoksun olanlar değil Müslüman insan bile olamazlar.

Şuanda olup bitenlere baktığımızda ortalıkta bir zihin bulanıklığı olsa bile dünya düzenini kendi çıkarları doğrultusunda yürütmek isteyenler gün gibi ortada. Bunu görebilmek için biraz ferasete ihtiyaç var. Dolduruşa gelmeden, hamaset duygularına kapılmadan, sağlamla çürüğü ayırma zamanıdır. Bazen eğri sağlamlar doğru çürüklerden iyidir.

Sonuç olarak kısaca şöyle diyelim. Sömürü ve çıkar sistemlerinde denge unsuru aranmaz. Çünkü dengeleri kendi çıkarları doğrultusunda dizayn etme çabaları basiretli olanlar için aşikârdır.

Dünde bugünde orta doğuda olup bitenler bunun birer göstergeleridir. Aklıselim olanlar bir araya gelip kim kimin değirmenine su taşımaktadır artık görmeliler. Aksi halde mazlumların sayıları her geçen gün artar. Bozuk kantar gün gelir seni de tartar…

Saygılarımla…


#

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.