3 döneme takılan Belediye Başkanları

Misafir Kalem- Cevdet GÖNGÖR
Yenigün Gazetesi

Cevdet Güngör

Yerel seçimler yaklaşırken AKP’nin Sakarya Belediye Başkanlarıarasında Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli, Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk ve Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkahraman 3 yıl barajına takılan isimler.

Bilindiği gibi AKP’de 3 yıl üst üste belediye başkalığı yapanlar, 4. kez aday gösterilmeyecekleri yolunda bir prensip kararı var.

Adapazarı Belediye Başkan adayı kim olur? (ara başlık)

AKP kulislerinde Adapazarı Belediye Başkan adayı olabilecek isimler arasında Adapazarı Belediyesi Başkan Yardımcısı Rıdvan Özüm’ün adı geçiyor. “...Adı geçiyor” derken Rıdvan Özüm ciddi ciddi Adapazarı Belediye Başkan adayı olabilmek için kulis yapıyor.Özüm’ün AKP Genel Merkezi nezdinde destekçisi olabileceği konuşuluyor.

***

AKP’nin muhtemel Adapazarı Belediye Başkan adayları arasında İl Başkanı Fevzi Kılıç’ın adı da geçiyor. Her ne kadar Fevzi Kılıç şuana kadar Adapazarı Belediye Başkan adayı olmak istediği şeklinde en küçük bir ima yapmadı. Ancak kulislerde milletvekili adaylığı son anda uygun görülmeyen Fevzi Kılıç’ın Adapazarı Belediye Başkan adayı olarak değerlendirilebileceği ileri sürülüyor.

***

Yine kendisinin şuan için bir çabası olmasa da AKP Adapazarı eski İlçe Başkanı Mustafa Ak üzerine de kulisler yapıldığı söyleniyor.

AKP’nin Adapazarı Belediye Başkan adayları arasında Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreter Yardımcısı Rıdvan Duran’ın adı geçiyor. Şuanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı olarak görev yapan Rıdvan Duran’ın bir süre önce Adapazarı Belediye Başkan adaylığı için kulis yaptığı ancak, şuanda beklemeye geçtiğinden bahsediliyor.

Erenler’e rağbet fazla

AKP’nin üç dönem kararına takılan belediyeler arasında bulunan Erenler aday adayı açısından en çok rağbet gören yer.

Yerel seçimlere aylar olmasına rağmen AKP’nin Erenler Belediye Başkan adayları kulislere başladılar.

Erenler aday adayları içinde gösterilenler arasında bulunan Ersin Kılıç şu sıralar en çok sahada görülen isim olarak dikkat çekiyor. Geçen dönem AKP’den aday gösterilmediği için Saadet Partisi’nden aday olarak seçime katılan Ersin Kılıç önümüzdeki yerel seçimlerde yeniden AKP’den aday olabilmek için yoğun çaba gösteriyor.

Erenler Belediyesi’ne AKP’den aday olacağı söylenen isimler arasında Ömer FarukKara’nın adaylık konusunda son derece iddialı olduğu gözleniyor.

AKP’den Erenler Belediye Başkan aday olacağını belirtilen bir başka isim Cevdet Koç. Şuanda Erenler ve Sakarya Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi olan Koç’ta iddialı isimler arasında.

Erenler’de akaryakıt istasyonu olan ve Erenler Belediyle Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten Muhammet Kıratlı’nın da önümüzdeki yerel seçimlerde başkan adayı olmasına kesin gözü ile bakılıyor. Kıratlı’nın özellikle mevcut Belediye Başkanı Cavit Öztürk’ündesteğini aldığından söz ediliyor.

Erenler Belediye Başkanlığı’na AKP’den aday adayı olacaklar içinde adı geçen bir diğer isim Sakarya Amatör Futbolcular Derneği Başkanlığı görevini de yürüten Bektaş bir önceki dönem de AKP’den Erenler Belediye Başkan aday adayı olmuştu.

Sakarya Yerel Kültür Derneği Başkanı Necmettin Kırık, AKP’den belediye başkan aday adayı olacağı söylenen bir başka isim.

Taraklı’da da çekişme

Sakarya’nın “Sakin Şehir” ilan edilen ilçesi Taraklı’da AKP’den belediye başkan adayı olacağı konuşulan üç isim var.

Bunlardan biri mevcut AKP İlçe Başkanı Erdal Özen. AKP Sakarya BüyükşehirBelediye Meclis üyesi Fahri Kolsuz’un adı da AKP Taraklı Belediye Başkan adayları arasında geçiyor.

AKP’nin eski Taraklı İlçe Başkanı Mehmet Pilavcı’nın da belediye başkan adaylığı için kulis yaptığından söz ediliyor. Bu üçlü arasında adaylık konusunda ciddi bir çekişme yaşanıyor.

AKP’nin Taraklı Belediye Başkan adayı olabilecekler arasında sürpriz bir isimdekonuşuluyor. Daha önce Adapazarı İmam Hatip Lisesi Müdürlüğü yapan ve şu anda Serdivan Kız İmam Hatip Lisesi Müdürü olan Kadir Gezer’in de Taraklı Belediye Başkanlığına aday adaylığını koymasını bekleyenler var.

Aynı zamanda Taraklı Belediye Başkanlığına Kocaali İlçe Milli Eğitim Müdürü Sabri Doğan’ın da aday adayı olacağı konuşuluyor.

Görüldüğü gibi AKP Taraklı Belediye Başkan adaylığı konusunda daha önceki yerel seçimlerde görülmeyen bir hareketlilik söz konusu. DİP NOT: Her ne kadar AKP Adapazarı, Erenler ve Taraklı Belediye Başkanları üç dönemdir bu görevi yürüttüklerinden yeniden aday olamayacakları prensibi var. Ancak bu prensip AKP Merkez Karar Yönetiminin alacağı bir karar ile tıpkı milletvekili seçimlerinde olduğu gibi ortadan kalkabilir. AKP Genel Merkezi isterse mevcut belediye başkanlarını yeniden aday gösterebilir.


#
İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ editor

Diğer Politika Haberleri

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.