Geri

29 Ekim-4 Kasım Kızılay Haftası

Taraklı Kızılay koordinatörü Alaattin Yılmaz Kızılay Haftası nedeniyle kutlamamesajı yayınladı

KIZILAY HAFTASI MESAJI

Kızılay haftası her yıl 29 Ekim-4 Kasım tarihlerinde kutlanmaktadır. Kızılay dil, din, ırk gözetmeksizin savaş, deprem, sel gibi felaketlerde insanlara yardımcı olmaya çalışmaktadır. Ülkemizde 1868 yılında yaralı askerlere yardım derneği olarak kurulup kısa bir zaman sonra Hilal-i Ahmer adını almıştır. Hilal ay, Ahmer kırmızı demektir. Daha sonra dernek Türkçe olarak Türkiye Kızılay Derneği ismini almıştır. Kızılay, hiç bir ayrım gözetmeksizin doğal yıkımlara uğrayanlara , savaş yaralılarına, düşkünlere, salgın hastalıklara yakalananlara, din, dil, ulus ayrımı yapmadan yardım elini uzatır. Kızılay gerektiğinde aynı amaçlı Kızılhaç, Kızılaslan, Güneş gibi yardım kuruluşları ile işbirliği yapar. Kızılay gençlik kampları, aşevleri, hastaneler, dispanserler, kan merkezleri gibi sağlık ve yardım kuruluşlarını çalıştırır.

Türkiye Kızılay Derneği'nin beyaz zemin üstünde kırmızı aydan oluşan bir bayrağı vardır. Kızılay bayrağındaki beyaz renk yaralı askerlerin gömleklerini, kırmızı ay ise kan izlerini simgelemektedir.

Özellikle ülkemizde kan ihtiyacını Kızılay karşılamaktadır. Bu nedenle ülkemizde yaşayan her birey ihtiyaç halinde kanın temini için kan bağışında bulunması önem arz etmektedir. Ayrıca sağlıklı kişilerin belli aralıklarla kan vermesi kan hücrelerinin yenilenmesi nedeniyle çok fayda sağlamaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle Kızılay’ımıza çalışmalarında başarılar diliyor, Kızılay yöneticilerimizin, tüm çalışanlarımızın, yardımsever vatandaşlarımızın,değerli bağışçılarımızın, gönüllülerimizin, destekçilerimizin, tüm Kızılaycıların ve ulusumuzun Kızılay Haftasını yürekten kutluyorum. 


#kizilay #kan #yardim #ulkemizde
İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ editor

Diğer Sağlık Haberleri