Siyaset mi, Politika mı?

Siyaset Halkın Sorunlarına Çözüm Üretme Sanatıdır.
M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR

Siyaset halkın sırtına yük yükleme sanatı değildir. Bilakis sırtındaki yükü azaltma sanatıdır. Bunun içinde siyasetçi öncelikle halkın içinden gelmeli ve halkın sorunlarını bilmesi gerekmektedir. Halkın sorunlarını bilmesi içinde halkın sorunlarını yaşaması lazım… Aksi halde sorun çözen değil sorun üreten biri durumunu alır. Her zaman içinde bulunduğu hal hak ve hakikat olmalıdır. Makam sahibi ve şöhret meraklısı olan kişilerden siyasetçi değil politikacı olur. Poli=çok manasındadır. Tika=ikiyüzlü manasına gelir. Politika=iki yüzlülük demektir. Maalesef günümüzde sahte nezaket ön plandadır. Seçimden seçime halkın yüzüne bakanlar seçimden sonra sırtını dönerler. Bunu her seçimde seçmen canlı olarak yaşar ve yaşatılır ama bir türlü ders almaz.

Yıllardan beri yaşadığımız halkı kurtarmak edalarıyla slogan üretenler halkın umutlarını tükettiler. Halk siyasetçiye güven duymamaya başladı. Sebep verilen sözlerin bir çoğunu yerine getirmeyen laf canbazları halkın güvenini kaybettirdiler. Halk neye inanacağını, kime güveneceğini kaybetmiş şaşırmış durumda ve gelecek için endişe duymaktadır. Siyasetçilerin çoğu halkı kurtarmak için değil kendini ve yakınlarını kurtarmak için siyaset yapmaktadırlar. Halkı düşünen pek yok gibi. 

Şunuda açıkça ifade etmem gerekir, sayıları azdaolsa halkı düşünen bir kısım samimi iyi niyetli kişiler yok mu var tabiki. Ancak onları anlayan seçmen yok. Seçmen bol vaadleri bol yalanları sever hale geldi. Soyulmaktan sömürülmekten bıkmadı. ve kısacası kendine bir türlü gelemedi. Gelemzdi çünkü aklını kiraya vermiş ama kiralardan da kurtulamamış. Dededen toruna bu miras devam ede gelmiştir. Torunlarına bırakacağı bu mirası torunlarıda torunlarına bırakarak bu fani dünyada tad almadan hayallerle ömrünü tamamlama gayretindedir. ne diyelim başımız sağolsun. Her şey gönlünüzce olsun.

 

#siyaset #politika #cozum-yorum

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.