Taraklı Bezi Bu proje ile hayat bulacak

Taraklı Kaymakamlığı’nın Koordinesinde, Taraklı Belediyesi, Taraklı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İş Kur Müdürlüğü tarafından Taraklı Halk Eğitim Merkezi’nde Taraklı Bezi Dokuma Kursu açıldı.
Taraklı Ajans Taraklı Ajans

Taraklı’da daha önce yapılan çalışmalarda İlçenin kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarından olan Taraklı bezi ailelerin geçim kaynaklarından olmaya devam ediyor.

Son yıllarda kaybolmaya başlayan dokuma bez ve Taraklı bezinin yeniden canlandırılması ve geliştirilmesi amacı ile yapılan proje amacına ulaşıyor.

Kursiyerleri ziyaret eden Taraklı Kaymakamı Abdullah Kurt, Belediye Başkanı İbrahim Pilavcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Serkan Korkmaz kursiyerlerle uzun süre sohbe edip çalışmalar hakkında bilgi aldılar.

‘’Taraklı Bezini bütün evlere yayacağız’’

Halk Eğitim merkezindeki ziyaretinde açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı İbrahim Pilavcı,’’Taraklı Bezi bizim için çok önemli. Bu tür kurslarla gelecek nesillerimize hem iş imkanı sağlanıyor, hemde İlçenin kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarını yeniden canlandırı

yoruz. Şu anda İş Kur Müsdürlüğümüzün maddi destekleriyle Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzde 12 tezgah ile yaklaşık 20 kursiyer Taraklı Bezini yeniden canlandırmak için çalışmalara başladı. Diyen Başkan Pilavcı, İnşallah bu proje sadece Halk Eğitim Merkezinde değil, bütün evlere yayarak hem aile bütçesine katkı sağlayacak, hemde Taraklı bezini Dünyaya duyuracağız ‘’Dedi.

Halk Eğitim Merkezinde Kurulu bez dokuma tezgahında üretim yaparak kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarımız bir nebze de olsa nefes almaya başladığını söyleyen Kurs hocası Arife Dönmez, “Anneannemden, Babaannemeden aldığım bez dokuma kültürü şimdi büyük önem arz ediyor. Genç nesillerinde bez dokumayı unutmamaları için burada tezgah başında bez dokuyoruz. Ayrıca satışını yapıyoruz Diyen Dönmez, İnşallah önümüzdeki süreçte Bez dokumalarımız “Geleneksel Taraklı Bezi” markasıyla Dünya pazarında yerini alacaktır’’ dedi.

 
#dokuma-kursu #acildi #yeni

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.