Taraklı bölgesine has ve binbir derde şifa "KEKİK SUYU" nasıl edle ediliyor. Azize Çakar hanım anlatıyor." /> Taraklı bölgesine has ve binbir derde şifa "KEKİK SUYU" nasıl edle ediliyor. Azize Çakar hanım anlatıyor." /> Taraklı bölgesine has ve binbir derde şifa "KEKİK SUYU" nasıl edle ediliyor. Azize Çakar hanım anlatıyor." />

KEKİK SUYU NASIL YAPILIR

Taraklı bölgesine has ve binbir derde şifa "KEKİK SUYU" nasıl edle ediliyor. Azize Çakar hanım anlatıyor.


Taraklı'da hemen hemen tüm dükkanların camında görebileceğimiz "KEKİK SUYU BULUNUR" ibaresi bir çoğumuzun dikkatini çekmiştir. Peki nedir bu "KEKİK SUYU" ve nasıl yapılır. Taraklı Ajans sizin için araştırdı.


Zengin oksijen yüklü ormanlarda yetişen kekik çokça kullandığımız bir baharat çeşididir. Bu bitkiden yapılan kekik suyu nasıl elde edilir. Azize Çakar hanıma sorduk.
"..Dağlardan topladığımız bu bitkiyi önce güzelce yıkarız ve temizleriz. Gördüğünüz gibi burada büyük bir tencere var. Bu tencerenin içinde ikinci bir tencere daha var. Bitkiler büyük tencerenin içine konulur ve küçük tencere de bunun içine oturtulur. Sonra küçük tencereyi aşmayacak kadar su konulur. Büyük tencerenin kapağı ters kapatılıp hamur ile hava almayacak şekilde kapatılır. İçeride buharlaşan su, ters kapanan kapağın üzerinden küçük tencerenin içerisine damıtılır. Bu işlem yaklaşık olarak 1 saat kadar sürer. İşte kekik suyu böyle yapılır." 

#
Ali Osman ÇINAR Ali Osman ÇINAR editor

Diğer Gündem Haberleri

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.