TARAKLI 'nın Tarihi PANAYIRI

İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ

Başlangıç tarihi bilinmeyen geçmişi asırlara dayanan Taraklı Belediyesi'nin organize ettiği Türkiye'nin en eski panayırlarından "Taraklı Panayırı" 28 Eylül 2009 Pazartesi günü başladı ve 3 gün sürdü. Her yıl olduğu gibi bu yıl da panayıra binlerce vatandaşlarımız katıldı.
Panayırları binlerce insan ziyaret eder. Taraklı tarih boyu yol güzergâhında bulunduğundan panayırların başlangıç tarihi bilinmemektedir. Geçmişte İpek yolu üzerinde oluşu günümüzde İstanbul ve Ankara'nın arasında olup geçiş güzergâhında bulunması hasebiyle önemini her zaman korumuştur. Günümüzde gerçekleştirilen festivallerle kıyaslandığında birçok farklılık arz eden Taraklı Panayırları geçmişten izler taşır.
 Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman panayır alanını dolaşarak Türkiye'nin her köşesinden, ilinden, ilçesinden gelen esnaflarımıza, alıcılara bol, bereketli, hayırlı kazançlar dileyerek Taraklımıza hoş geldiniz" ziyaretinde bulundu.
 DSP Sakarya İl Başkanı Necati Eker ve Taraklı İlçe Başkanı Ş Nevzat Akay Taraklı Panayırının 2. gününe katılarak panayır esnafını ziyaret ederek vatandaşlarımızın sorunlarını dinlediler DSP İl Başkanı Necati Eker, ilçe Başkanı Akay ve beraberindekiler Panayır Mahallinde hemen hemen bütün esnafı ziyaret ettikten sonra partililerle birlikte akşam yemeği yediler.
Taraklı panayırının sembolü " Halkacılar, langırt oyunu ve atlıkarıncalar ile gondoldur”
 Bu üç sembolden birisi olmadığı zaman “Panayıra ha gittin ha gitmedin" denilir.
Halka tezgâhlarındaki bayanlar tezgâh başına müşteri çekebilmek için her türlü dili dökme gayretini gösterdiler. Panayırda gençlerin ise ilgisi daha çok “Penaltı” atışlarına ve “Tüfek Poligonu” na oldu. Bu yıl panayırda lunaparkta oldukça hareketliydi. Özellikle küçük çocukların eğlenebileceği “Zıp zıp” büyük ilgi gördü. Çocuklar “Zıp zıp” üzerinde dakikalarca eğlenme fırsatı buldular. Diyebilirim ki ömründe hayatında atlı karıncada zıp zıp da ilk defa eğlenen hatta panayıra gelip ilk defa pamuk helva alan dondurma tadan çocuklar vardı 

Bu yıl Taraklı Panayırında hayvan pazarına rastlayamadık..Ancak köylülerin yetiştirdikleri ürünleri satmak için açtığı tezgahlarda önceki yıllara göre büyük artış gözlendi.
Bu yıl panayırdan panayır esnafından alışveriş yapan vatandaşta satış yapan esnafta oldukça memnun. Öyle ki 25- 30 yıldan beri Taraklı panayırında tezgah açan esnaflar mevcut.
İlçe merkezinde bakkal, manav, fırın, lokanta kahvehanelerde panayır hareketliliğinden ekonomik kazanç sağlayan başlıca işletmeler. Kısacası Tarihi Taraklı Panayırından bu yılda büyük bir kesim istifade etti.
Tekrar görüşmek dileğiyle esenlikler mutlu ve sağlıklı günler diliyorum.
Hoşçakalın..

#

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.