Dost

Dost Dost Diye Nicesine Sarıldım,

Dost, mal,can, namus ve özel sırların emanet edileceği kimsedir. Dost kendisine emanet edilene hıyanet etmez. Dost, dostu için gerektiğinde ölümü bile göze alandır. Dost, saygıyı, vefayı taahhüt eden ve taahhüdüne sadakat gösteren kimsedir.


Sıradan dost her yerde, her zaman kolaylıkla bulunur. Fazla güvenmek zarar verir. Hele bazıları düşmandan bile beter çıkarlar. Bir yabancı yazar:"Gün oldu dostlarımın elinden düşmanlarım beni zorlukla kurtardılar. Hayatta ağrıma gidende bu oldu"


İyi dosta gelince.. geç bulunur, güç bulunur. Çıkardan uzak, sevgiye yakın olurlar. Sayıları azdır.


Karakter uyuşmazlıkları zamanla bazı dostlar arasındaki bağları koparabilir. Önce dost iken, sonra ayrılanlardan sükutu tercih edeni ve vefa duygusuna sahip olanı makbul insandır. Eski dostunun ardından konuşan ise İmam-ı Şafi (K.S)nin deyimiyle "münafık"tır.


AŞIK VEYSEL :


"Dost dost diye nicesine sarıldım


 Benim sadık yarim kara topraktır."


Derken, bize dost bulamadığını duyuruyor.Sdakatı ve dotluğu toprakta görüyor. Öyledir...Bebekken sığındığımız anne kucağı, ölünce sığındığımız toprak kucağı,. İkiside başa kakıcı değil, ikiside aciz hallerimizde bize yakın bize dost.


 Kul Himmet te"Bir dost bulamadım gün akşam oldu" diye dertleniyor. Günün akşamlığı yaşının ilerlemesi olsa gerek. Belki 60, belki 80. Dost bulamamış zavallı. Onun bulamadığı dosta ben "Hiç bulunmayan dost derim". Krekteri davranışları, inançları, ahlaki zihinde şekillenen dostu bulmak mümkünmü? hele de günümüzde.
"Kusursuz dost olmaz" doğru. "Hatasız dost arayan dostsuz kalır" " bu da doğru. Bir doğru daha var o da en makbul dostun kusur ve hatasız olacağı. Az doğru, az eğri, tabiri yersizdir. Bir şey ya eğridir, ya doğrudur. İkisinin arası katiyen olmaz. Namlusu az eğri tüfekle kimse ava gitmez. Biz eğri dostlarla İlahi divana gidfeceğiz. Gidebilirsek tabi.


" Bu makama odunun eğrisi bile yakışmaz" diyen Yunus derecesinde dost bulamayız amma, kimine göre derviş, kimine göre ermiş bilinen rahmetlinin aşk sınırları dışında dolaşmayı da bırakalım. İzinde yürüyelim.


Barışık olmak dost olmak değildir. Esas dostluk bedenle kefen arasındaki yakınlık, toprakla et, kemik arasındaki alış-veriş ve yağmurun gül tomurcuğuna düşmesidir.


"Böye diyor ve böyle tarif ediyor dostu sevgili üstad Abdürrahim KARAKOÇ


Sevgili dostlar! bilmem sizlerin böyle kaç tane dostu var.? Benim öyle çok yok. Saysan üçü beşi geçmez. Arkadaşmı? şu an telefon rehberimde belki 500 tane var. Hatta telefon rehberine bile giremeyen bilmem kaç tane ...Umarı sizin benim rehberimdekiler kadar dostunuz vardır.!


Bu ara da çok saygı duyduğum ve eserlerinin hemen, hemen, bir çoğunu öğrencilik yıllarımda okuduğum, sevgili üstadım Abdürrahim KARAKOÇ abimin özellikle "Beşinci Mevsim. "Akıl Kraya Vurdu"."Gök Çekimi" "Dosta Doğru" şiir kitaplarını okumanızı isterim. Hele Gök Çekimi adını verdiği şiir kitabına neden Gök Çekimi denildiğinde Yer Çekimine inat olsun diye yazdım der. Çünkü yer çekimi bir çok şeyimizi alıp götürüyor der.


Yiğit ANADOLU insanın canından aziz bildiği vatanını, dostunu ve maneviyatını nasıl dile getirdiğini göreceksiniz.


Dostlarınızın çok olması dileğiyle, Kurban Bayramınızı tebrik eder. Yüce Mevlam daha nice bayramları, dostlarımızla kutlamayı bize nasip etsin. Bu bayramda, sakın olaki dostlarınızı aramayı unutmayın. 29/12/2006
Yusuf KABAK

#

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.