İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ Taraklı Mektubu

Taraklı nın Yüzü Turizmle Gülüyor

Marmara Bölgesinin doğusunda Sakarya İli’nin güneyinde 4200 nüfuslu küçük bir ilçe Taraklı.


İstanbul’a yaklaşık 2 saatlik bir mesafede. Adeta Osmanlı kasabasını andırır. Yüksekçe bir tepenin eteğinde kurulmuş bir yerleşim yeri. Müthiş güzelliklere sahip. Ayakta kalmaya direnen tarihi evler, 7 asırlık çınar, çeşmeler ve otantik Arnavut kaldırımlı dar sokaklar.

Taraklı henüz yeni keşfedilmeye başlandı. Ve tabiî ki ilçede çekimleri yapılan bir reklam filmi sonrasında ilçeye gelen ziyaretçi sayısı arttı aniden.

 

“Taraklı artık kabuğunu kırdı” diyor Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman.

 

“Taraklı yakında daha fazla ziyaretçi ağırlayacak” diyor.”Böylelikle ilçe ekonomisi turizmle canlanacak” diye konuşuyor.

 Cıttaslow (Sakin Şehir) üyeliği müthiş heyecan katmış Taraklı’ya.

Bu yolda çalışmalar yoğun. Küçük bir kapalı kutu gibi uzun seneler açılmayı bekledi. Taraklı Uluslar arası sakin şehirlerden biri ilan edilmiş.

Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla çalışmalar başlamış.12 ev ve Tarihi Kntler Birliği ile Çekül’ün katkılarıyla projelenen 60 dükkandan oluşan Orhangazi ve Yunuspaşa çarşıları restore edilmiş. Birde Ankara caddesinde ilçenin adeta simgesi Kültür evi var. İçerisindeki değerlerler Taraklı’nın kültürünü yansıtıyor adeta.

Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman ilçenin turizmde ki geleceğinden ümitle söz ediyor “Çünkü burası Sakarya’nın vitrini” diyor. Halen 120 olan konaklama yatak kapasitesinin artacağını söylüyor.

İlçede yatırımları devam eden Taraklı Termal A.Ş den de söz ediyor Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman. Maliyeti epeyce yüksek yatırımlar olduğunu anlatıyor.

Taraklı’da yaşayan insanların çoğu emekli. Çok göç vermiş eskiden başta İzmit ve İstanbul gibi illere. Ve en büyük sıkıntıyı dile getiriyor. Yaşanan bu göçler sebebiyle pek çok ev boş kalmış. İşte en büyük sıkıntı “yıkılan evler”.

Taraklı’da yaşayanlar evlerin restorasyonundan memnun. Herkesin dilindeki cümle “Acaba bizim ev ne zaman restore edilir?” şeklinde.

Muzaffer Gezer ilçenin en yaşlı sakinlerinden biri. Eskiden elma tüccarlığı yaparmış.”Eskiden Taraklı’dan İstanbul haline kamyon kamyon elma nakliyesi yapılırdı” diyor. Ardından başlıyor sıralamaya “Erik tüccarları, ayakkabı tüccarları, yumurta tüccarları vardı” diye sıralıyor. “Şimdi nerde o eski Taraklı “ diyerek “Şimdiki gençler baba parasıyla yaşıyor” diye ekleyiveriyor laflarına.

Taraklı’da emlak ve arazi fiyatlarında da büyük artışlar olduğu belirtiliyor. Kayaboğazı göledi kıyılarında arazinin dönümü yaklaşık 5 bin TL. Termal tesisleri bölgesinde de satılık araziler var. Ancak yüksek fiyat olduğu için kimse alıcı olmuyor. Evler tescilli olduğu için fiyatları da çok yüksek.

Taraklı’nın Köpük Helvası ve Uğut tatlısı meşhur. İlçeye gelenler mutlaka alıyor.

 

Taraklı adının, şimşir ağacından veya manda

boynuzundan yapılan taraklardan geldiği görülüyor. Tarak haricinde kaşıkçılık da uzun yıllardan beri yapılır. Hatta 1900’lü yıllarda Taraklı kaşıkları Paris’te sergilenmişler. Dokumacılık ve ipekböcekçiliği de eskilerde yapılan işlerden

 

Yavuz Sultan Selim’in Ridaniye Seferi sırasında Taraklı’da kışlayan Veziri Yunus Paşa tarafından 1516 yıllarında yapıldığı sanılan bir cami bütün orijinalliğiyle duruyor

 

Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman son olarak şu sözleri ekliyor

 “Taraklı yıllardır bakir kaldı. Şimdi elimizdeki zenginliğin farkındayız, ve onun gelecek nesillere ulaşmasını sağlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Eski evlerimiz nefes alıyor ve biz onları yaşatmak için mücadele edeceğiz. Taraklı’yı, Kültür, doğa ve sağlık turizminin yeni adresi olarak tanıtacağız. Enerjimizi bu yönde harcamaya devam edeceğiz” şeklinde konuşuyor

 

 

Sayın Tacettin Özkaraman’ın belirttiği gibi Taraklı’da önemli gelişmeler olmuştur.Hafta sonunda ilçeye gelen ziyaretçi sayısına bakıldığında bu gelişmeler göz önüne serilmektedir. Şayet belediye rutin hizmetleri gerçekleştirmede daha özverili olursa Taraklılıların daha da mutlu olacağı gerçektir.

 

Tekrar görüşmek dileğiyle Hoşçakalın.

 Selam ve saygılarımla

#
İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ editor

YAZARIN SON YAZILARI

Çanakkale Geçilmez

Çanakkale Geçilmez

Çanakkale Zaferi Heyecan Ve İbret Verici Destandır
12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü

12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü

İstiklal Marşı’nın Kabulü
Güle Güle Başkan Tacettin Özkaraman ve Meclis üyelerimiz

Güle Güle Başkan Tacettin Özkaraman ve Meclis üyelerimiz

Taraklı siyasi tarihinden Tacettin Özkaraman’ın 3 dönem Belediye Başkanlığı dönemi tarih sayfalarına geçmek üzere.
Heyecansız Seçim Dönemi

Heyecansız Seçim Dönemi

1 Nisan sabahı’nı yaşayıp göreceğiz
20.yıla Merhaba

20.yıla Merhaba

Gazetemiz YENİGÜN 19 yılı geride bırakarak 20. yayın hayatına başlıyor.
Başkan Adayları Peşrevlerini Çekmeye Hazırlansın

Başkan Adayları Peşrevlerini Çekmeye Hazırlansın

31 Mart yerel seçimleri yaklaştıkça siyasette heyecanda artıyor.

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.