Fahrettin YILDIZ Fahrettin YILDIZ Vahyin Aydınlığında

Allah’ın Yeryüzündeki Terazisi

İslam inanç ve düşünce sisteminin merkezinde Allah vardır. Bu, İslam düşünce sisteminin temel karakteridir. Batı düşüncesinde ve onun köklerini oluşturan Yunan felsefe geleneğinde ise merkeze insan yerleştirilir. Bütün ölçüler de insana göre oluşturulur.
 
Yine İslam inanç ve düşünce sisteminde Allah’ın merkezde yer alışına ek olarak hem bireysel hem de kolektif insan aklı öne çıkarılır. Zira Allah, bireysel insan aklını, ortaya çıkan yeni sorunlara çözümler üretecek güçte görür. Aynı şekilde kolektif insan aklını da başvurulacak bir kaynak olarak insanın önüne koyar. Bu anlayışın bir sonucu olarak İcma ve Kıyas, İslami bilgi kaynakları arasında yer alır. Çünkü insan aklı sadece anlama kabiliyetiyle değil, aynı zamanda hüküm koyma kudretiyle de donatılmıştır.
 
Akıl, Allah’ın yeryüzündeki terazisidir. İyinin kötüden, faydalının zararlıdan ayrılması onunla mümkündür. Bu yüzden İslam’da insan aklının kainatı keşfetmek ve Kur’an’ı anlamak için harekete geçirilmesi öngörülür. Öte yandan insanın daha kapsamlı bir değerlendirme yeteneğine kavuşmasını sağlamak amacıyla Kur’an’da önceki toplum ve kültürlere de yer verilir. Çünkü dünya tarihini belirleyen en önemli etkenlerden biri de Allah’ın inananlara yönelik yardımı ve inkarcıları helak eden gücüdür. Ne var ki bu gerçeği göremeyen pek çok gafil insan, egosunun hilesine yenik düşmekte ve her şeyi kendisinin yaptığını sanmaktadır.
 
Diğer taraftan tarihin belli bir amaca doğru aktığını kabul etmek, insanın hiçbir şey yapmadığı anlamına da gelmez. Zira verili şartlara insanın müdahale etmesi, daha baştan kabul edilmektedir. Öyleyse tarihte bireyin hiçbir rolünün olmadığını söylemek, en azından tarihin kendine ait yasaları olmadığını söylemek kadar saçmadır. Bu durumda toplumların tarihsel değişiminde ve gelişiminde esas unsur, sadece “tez” ve “anti tez” değil, bunların birleşimi olan “sentez”dir.
 
Sonuç olarak sebeplere sarılmanın insana, sonuçlarının yaratılmasının ise Allah’a atfedilmesi, ilâhi ve insani iradenin aykırılıklarını değil, paralelliklerini öne çıkarır. Öyleyse tabiatın oluşmasında ve toplumda önceliği bazı yaslara verip insanı bu yasaların işlemesinde sadece bir alet olarak görmek de bütün işlevselliği insana yükleyip bu yasaları ve onları yaratan Allah’ı yok saymak da akıl terazisini aşan birer ifrat ve tefrit örneği olup doğru değildir. Çünkü her yasa kendi sınırları içinde bir zorunluluk taşıyıp insanı kendine bağımlı kılsa da insan bu yasanın genel geçer şartlarına hükmedebilir. Sözgelimi çekim yasalarının ilkelerini uygulayarak kendisine kıtalar aşıran modern araçlar yapabilir. Ayrıca doğal ve sosyal bilimler geliştikçe insanoğlu kendi toplumsal kaderine daha fazla egemen olabilir. Tabii ki bütün bunlar, aklın terazisine, doğal ve toplumsan gerçeğin yasalarına uygunsa mümkün olur. Zira uçaklar, doğal kanunlara uygun oldukları için uçarlar. Rejimler, sosyal ya da siyasal sistemler de ancak toplumsal işleyiş yasalarına uygun olurlarsa yaşarlar. Aksi halde tarihi kaderci bir anlayışla yorumlamak ve onun tekerrür ettiğini görmek kaçınılmaz olur. Merhum Akif’in dediği gibi “Tarihi tekerrür diye tarif ediyorlar - Hiç ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi?”

#
Fahrettin YILDIZ Fahrettin YILDIZ editor

YAZARIN SON YAZILARI

Kur'an a Çağrı 4

Kur'an a Çağrı 4

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 21.02.2019 ( BAKARA SURESİ 164-167)
Kur'an ın Çağrısı 3

Kur'an ın Çağrısı 3

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 29.11.2018( BAKARA SURESİ 130-141)
Kur'an ın Çağrısı 2

Kur'an ın Çağrısı 2

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 01.11.2018( BAKARA SURESİ 122-129)
Kur'anın Çağrısı

Kur'anın Çağrısı

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN Çağrısı 22.11.2018( BAKARA SURESİ 130-141)
Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 11.10.2018 ( BAKARA SURESİ 113-121)

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 11.10.2018 ( BAKARA SURESİ 113-121)

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 11.10.2018 ( BAKARA SURESİ 113-121)
Fahrettin YILDIZ, BAKARA SURESİ, 20.04.2018

Fahrettin YILDIZ, BAKARA SURESİ, 20.04.2018

Fahrettin YILDIZ, BAKARA SURESİ, 20.04.2018

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.