Mustafa Özbilge Mustafa Özbilge Dıngılım

Kaplumbağa

...

Özgürlük özgürlüktür. İster bir insanı kurtar zihnindeki prangalardan, istersen bir kaplumbağayı leş gibi kokuşmuş akvaryumundan. Sen vazifeni yap. Hayat elbet bir anlam bulur.

Kalktık Üsküdar’dan Eyüpsultan’a gittik zavallı bir kaplumbağayı kurtarmak için. Onunla aynı evde bir sene tutsak yaşamış dostum Ebubekir: “İnanılmaz bir işkenceydi o” dedi. “Kokuşmuş camekanın içinden her çıkma çabası bir Sisifos’tu. Kendi idrarında boğulan Sisifos…”

Kaplumbağa terbiyecisi, hevesini çoktan almıştı oyuncağından. Artık ondan nasıl kurtulacağının hesabını yapıyordu. Tutsak hayvan satıcılarına başvurmuş, ancak hiçbiri para vermeye yanaşmamıştı. Atsan atılmazdı, çünkü insan bazen şeref addedebilirdi attığına. Satsan satılmazdı, çünkü şatışın bir ciddiyeti vardı adına ticaret denilen.

Eyüpsultan’da, bir öğrenci evinde, kader arkadaşı kedibalığıyla sırt sırta vermiş bir kaplumbağa vardı. Bizim okulun bahçesinde ise bir havuz. Kaplumbağa terbiyecisi, elindeki bezle iyice temizledi hayvanını, kabuğunu parlattı. İnsan işte, ne kadar buğuz etse ayrılırken merhamet edebiliyor, dedim. Güzel bir ayrılık olacak…

Fotoğraf makinasının belirmesiyle asıl maksat hasıl oldu. Her cihette patlayan fotoğraf curcunasına ram olmuş kaplumbağacık, az sonra bu hüzünlü vedanın unutulmaz ânı olarak paylaşılacaktı facebooktan. Sesimizi çıkarmadık. Köleliğin son vazifesidir bu, hapishane muamelatıdır dedik. Bekledik…

Deterjan kutusu, pastane poşeti, ver elini Eminönü Ahi Çelebi Camii... Kaplumbağanın seyahatiyle Evliya Çelebi arasında bir münasebet kurmadık, ancak ikindi vakti üzerimize burada tesadüf etti diye de düşünmedik değil. Kader bu ya!

Otobüs, camii, vapur... O çıkardıkça haylaz başını kutudan, biz yine hapsettik onu kutusuna. Özgürlük için...

Okulda güzel bir havuz var, balıklar var, başka kaplumbağalar da var. Azad, dedik. Annemin duası gibi...

”Azad azad, beni öbür dünyada gözed...”

Dostum Ebubekir: "Ya kedibalığına ne olacak abi! Kırk santimlik camekanda, kırk beş santimlik kedibalığını kurtarmak için bir şey yapmayacak mıyız?" dedi. Kaplumbağa terbiyecisine telefon açtık, kırk santimlik camekandan kırk beş santimlik kedibalığını kurtarmak istiyoruz dedik.

Ne yapalım, olsun... Acı habere çok üzülmedik. Kurtuluverdi dedik.


#
Mustafa Özbilge Mustafa Özbilge editor

YAZARIN SON YAZILARI

Uçmak

Uçmak

Mustafa Özbilge'nin "Uçmak" şiiri
Seçimi Kararsızlar mı Belirleyecek? (23)

Seçimi Kararsızlar mı Belirleyecek? (23)

Türk milleti, en kararlı olduğu dilinde bile bî-karar duruma düşürülmüştür. Dilinde bî-karar kılınan bir milletin ise hiçbir alanda istikrârı temin etmesi mümkün görünmemektedir.
Kardanadam

Kardanadam

...
Taraklı'nın İstiklâl Madalyaları (22)

Taraklı'nın İstiklâl Madalyaları (22)

İstiklal Marşında ifadesini bulan "en son ocak" apartman dairesinden tütmeyecektir.
Belediye Başkanları Muhtar Olabilecekler mi? (21)

Belediye Başkanları Muhtar Olabilecekler mi? (21)

Kararsızlığın, belirsizliğin hâkim olduğu anlarda dahi onların uykuları; kilitlenmiş "hayır" kapılarını açabilen istihâre uykusudur.
Şeytan Boşaltır

Şeytan Boşaltır

...

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.