Geri
M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

Engelli mi Doğuyoruz?

Son yıllarda engellilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Kimi yediğimiz besinlerden meydana geldiğini söylese de sebebinin henüz ne olduğu konusunda bir araştırmanın yapıldığını zannetmiyorum. Benim merak ettiğim bir şey var. Dünyada tüm ülkeler aşağı yukarı aynı besinleri tüketiyorlar. Acaba diyorum ki, batılı ülkelerde (Almanya, İngiltere, Fransa Amerika ve İsrail de) engelli sayısı bize oranla nasıl? Mutlaka araştırılmalı ve incelenmelidir.
Çevremizde bulunan insanlarla konuştuğumuzda bazıları aşılardan şüphelenirken bazıları da gıdalardan olduğunu söylüyorlar. Eğer tüm ülkelerde böyle bir sorun var ise demek ki tüm dünya da var bu durum deriz. Ama sadece gelişmekte olan ülkelerde böyle bir durum görünüyor ise o zaman bir sorun var demektir.

Benim gözlemlerim şunlar: Yeni nesilde omurga eğriliği, boy kısalığı, bedensel bozukluklar, dişlerin bozukluğu ve zihinsel sorunlar. Bütün bunların oluşumunu etkileyen sebeplerin uzmanlar tarafından araştırılması ve halkın aydınlatılması gerekmez mi?

Sonuç dünyada oynanan oyunları anlamadıkça, çevrilen dümenleri fark etmedikçe olumsuzlukların önüne geçilemeyecektir. İnsanları panik atak yapan bir yapılanmadan insanımızı kurtarmamız gerekir. Daha şeffaf bir yapılanma, daha aktif bir gençlik, adil bir paylaşım ve dünyadaki gelişmelere ayak uydurabilecek bir nesil yetiştirmek ilk hedefimiz olmalıdır. Aksi halde bu hengamenin içinde hep birlikte geleceğimizi kendi ellerimizle tehlikeye atmış oluruz.

Yazarın Diğer Makaleleri