Mustafa Özbilge Mustafa Özbilge Dıngılım

Oruçlunun Sayıklama Hâli

...

Bazı günler ve ayların diğerlerinden efdal olduğunu kabul edenler, o günlere ve aylara eriştiklerinde kendilerini mesud hissederler. Çünkü bu günler, diğerlerinde olmayan bir şerefe nâil olduklarından onlara ulaşanlar, dağıtılacak lütuftan bir pay sahibi olabileceklerine inanırlar. Öyle ki bu günler, hem feyizlenmesi istenen insanın izzeti için hem de onu feyizlendiren varlığın izzeti ile bir şerefe haiz olmuşsa artık insanlık âleminin en muhterem günlerine kapılar sonuna kadar açılmıştır.

Sayılı günler içerisinde kendisine sunulmuş saklı imkânların olduğuna inanan insan, adeta muayyen vaktin sularında bilinmeyen rızkını aramaktadır. Bu, etrafı bilinse de derinliği kestirilemeyen bir sudur. Ona hürmet edenler, intizar içinde ve her an kendilerine hikmetten bir nokta bağışlanacağı umuduna bağlanmış mütevekkil bir vaziyette beklemektedir.

O günlerin seçilmiş olması; dikkati, ihtimamı, seçilmişe seçkince bir tavrı gerektirir. Özen gösterilen şey, zorlukla imtihan eder insanı, itina meşakkatle sınanır ve böylece kimin yapmacık kimin samimi olduğu anlaşılır. Müşrikler korkar, münafıklar açığa çıkar. Sevgilinin karşısında boynu bükük duran âşığın gözyaşlarında boğulur cümle rakip.

İnsanın bu günlerde taşıdığı kutsal yükler vardır. Bu günler, tarihle müşterek yaşandığından yükün birçok varisi, şimdinin insanını yalnız bırakmaz, yükün altında ezdirmez onu. Her yüce vazife, nebilerin refakatinde omuzlanarak, bugünün ve yarının muvahhidleriyle perçinlenip âlemi kaplar. Sadece bir kavmin üstüne doğmaz güneş. Bütün insanlığın üstüne yazılmış meşakkat vaktini kanatlarından yakalayıp onu ebedilik göğüne uçurur.

Varlık âleminde insan nerededir, mevkii neresidir diye çözümü güç soruların peşinde boğuşurken filozoflar; aklı ve ruhu hapseden beden kaydından onu kurtarıp insanı annesinden doğduğu gün gibi nura çıkaran özgürlüğün kuşatıcı sesi mağarada yeniden, yeniden yankılanır.


#
Mustafa Özbilge Mustafa Özbilge editor

YAZARIN SON YAZILARI

Uçmak

Uçmak

Mustafa Özbilge'nin "Uçmak" şiiri
Seçimi Kararsızlar mı Belirleyecek? (23)

Seçimi Kararsızlar mı Belirleyecek? (23)

Türk milleti, en kararlı olduğu dilinde bile bî-karar duruma düşürülmüştür. Dilinde bî-karar kılınan bir milletin ise hiçbir alanda istikrârı temin etmesi mümkün görünmemektedir.
Kardanadam

Kardanadam

...
Taraklı'nın İstiklâl Madalyaları (22)

Taraklı'nın İstiklâl Madalyaları (22)

İstiklal Marşında ifadesini bulan "en son ocak" apartman dairesinden tütmeyecektir.
Belediye Başkanları Muhtar Olabilecekler mi? (21)

Belediye Başkanları Muhtar Olabilecekler mi? (21)

Kararsızlığın, belirsizliğin hâkim olduğu anlarda dahi onların uykuları; kilitlenmiş "hayır" kapılarını açabilen istihâre uykusudur.
Şeytan Boşaltır

Şeytan Boşaltır

...

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.