Fahrettin YILDIZ Fahrettin YILDIZ Vahyin Aydınlığında

İman Mantığı Ve Islah Cihadı

 Günümüzde acılardan ve sorunlardan bahsedince söz uzar gider. Geleceğe dair umutlardan ise pek bahsedilmez. Hâlbuki insanlara sürekli karamsarlık pompalamak onları umutsuzluğa ve mutsuzluğa sevk eder. Bu da kişileri ve kitleleri, zulme esir olarak yaşamanın kendileri için değişmez bir kader olduğu sonucuna götürür.
 
Bu durumda yapılacak şey, hak mücadelesine ve ıslah cihadına girişmek; bunun için de öncelikle inancı ve umudu diriltmektir. Bunlar yapıldıktan sonra soyut teorilerden ziyade pratiğe yönelmek, cedeli değil, ameli tercih etmek gerekir. Bu da Kur’an’ın tarih ve ölü kitabı değil, hidayet ve hayat rehberi olduğunun bilincine ermekle mümkündür.
 
Ne var ki bugün İslam dünyası sözde değilse de özde ve fiilde tam tersine bir yol izlemekte, yani amelden cedele, aktiflikten pasifliğe, üreticilikten ziyade tüketiciliğe yönelmiş görünmektedir. Oysa “alın teriyle kendi kazandığından yemeyen kafasından karar alamaz.” Öyleyse bu fitneden “iman mantığı” ile kurtulmalıyız. Bunu yaparken de Kur’an’da kıssaları anlatılan iman erlerini ve önderlerini örnek almalıyız.
 
Öte yandan hak davasının direği konumunda olan gençlere çok önem vermeliyiz. Çünkü davanın ve davetin ihtiyaç duyduğu şeylerden biri de genç ve dinç girişimdir. Ancak gençlerin de mücadele ederken münasip zamanları gözetmeleri, yerine göre gizlenmeyi ve sır saklamayı öğrenmeleri, fevri hareket edip hemen çatışmaya girmemeleri gerekir. Çünkü ister genç ister yaşlı olsun her Müslüman’ın bu mücadelede ve dine hizmette önemli bir yeri ve rolü vardır.
 
Müslümanlar arasında düşmanlık oluşturmayan ihtilaf caizdir. Çünkü akılların ihtilafı ve düşüncelerin farklılığı tefrika değil, rahmet ve zenginliktir. Bu yüzden ihtilafı da doğru anlamak gerekir. Dinin sabitlerini topyekûn kabul edip akide palanında tevhide, sosyal alanda da vahdete ters düşmeyen farklılıklar meşrudur, gereklidir ve rahmettir. Ama bu farklılıklar zıtlığa ve düşmanlığa dönüşüp inanç planında tevhide, sosyal hayatta da vahdete aykırı bir hale gelirse o zaman buna ihtilaf değil, “tefrika” denir. Tefrika ise ne meşrudur ne de gereklidir; bilakis tam bir veba ve felaket olduğundan câiz değil, haramdır.
 
Sonuç olarak, İslâmi hükümleri illetleriyle birlikte bilip ona göre uygulamak gerekir. Bunun için de mevcut durum ve şartlar karşısında “derin ve dikkatli analiz, doğru tanım ve uygun çözüm” kaçınılmazdır. Tıpkı doktor yöntemindeki “tahlil, teşhis, tanı ve tedavi” gibi. Bu da doğru bir iman mantığı oluşturup Kur’an’ı yaşayarak okumayı ve sosyal hayatı onunla ıslah etmeyi gerekli kılmaktadır.


 

#
Fahrettin YILDIZ Fahrettin YILDIZ editor

YAZARIN SON YAZILARI

Kur'an a Çağrı 4

Kur'an a Çağrı 4

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 21.02.2019 ( BAKARA SURESİ 164-167)
Kur'an ın Çağrısı 3

Kur'an ın Çağrısı 3

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 29.11.2018( BAKARA SURESİ 130-141)
Kur'an ın Çağrısı 2

Kur'an ın Çağrısı 2

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 01.11.2018( BAKARA SURESİ 122-129)
Kur'anın Çağrısı

Kur'anın Çağrısı

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN Çağrısı 22.11.2018( BAKARA SURESİ 130-141)
Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 11.10.2018 ( BAKARA SURESİ 113-121)

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 11.10.2018 ( BAKARA SURESİ 113-121)

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 11.10.2018 ( BAKARA SURESİ 113-121)
Fahrettin YILDIZ, BAKARA SURESİ, 20.04.2018

Fahrettin YILDIZ, BAKARA SURESİ, 20.04.2018

Fahrettin YILDIZ, BAKARA SURESİ, 20.04.2018

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.