Geri
M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

Ayrımcılık Yoksa Saygı Duyarım

Hakkın rızası gözetilerek yapılan her işe saygı duyarım. Hakkın rızası gözetilmeyen bütün işlerde riya vardır. Hile vardır. Desise vardır. İnanan bir insan bu üç şeyden uzak kalmadıkça Allah’a hesap veremez. Çünkü hakkın rızasını alamayan halkın teveccühüne de mazhar olamaz.

Bir taraftan zaman geçmiyor diyenler öbür taraftan geçen zamanın farkında olmadıklarını da sıkça söylerler. Dün daha erken diyenlerin bugün bizden geçti artık dediklerine de şahit olmaktayız. Bu durum bize şunu anlatmaktadır. “ Dünya oyun ve oyalanma yeridir. İnsan orda az kalacaktır.” (Ayet)

Demek ki insan ömrü çok kısa. Kısa olan bu ömrü hayırlı, verimli ve sorumlu olarak yaşamayı algılamak zorundayız. Her geçen gün kıymetli zamanımızı tüketmekte ve bizi uzun bir yolculuğun eşiğine doğru götürmektedir. Yaptıklarımızın tüm hesabının verileceği bir yer olduğuna inanıyor isek kendimizi her gün hesaba çekerek bugün hakkın rızasını kazanmak için ne yaptım sorusunu kendimize sıkça sormalıyız. Başkalarına faydamız olmasa da en azından zarar vermemeyi ilke edinmemiz gerekir. Yaptığımız her işte ayrımcılık ve kayırmacılık olmamalı ahlaken taraf olsak ta hukuken adaleti gözetmeliyiz.

“Femen yamel misgale zerratin hayran yarah. Femen yamel misgale zerratin şeran yarah.” (Ayet) Zerre kadar bir hayır işlediysek karşımıza çıkarılacaktır. Zerre kadar bir şer işlediysek karşımıza çıkarılacaktır. Mahkemeyi kübrayı düşünen bir insan kendini kendi elleriyle tehlikeye atmaz. Vicdanın sesi cüzdanın sesine karışmadığı sürece de insan hile yapamaz. Onun için derim ki, onurlu bir yaşam sürmek istiyor isek gururdan ve kibirden uzak olmalıyız. Bunlardan uzak olabilmek içinde şuurlu bir beyine sahip olmamız gerekir. Şuurlu beyin oluşmasını istiyor isek insanca yaşamak zorundayız. İnsanca yaşamak istiyor isek İslam’ca yaşamak mecburiyetindeyiz. İslam’ca yaşamanın tek yolu da Kuran’ın mesajı idrake, idrakte hayata yansımakla gerçekleşir.

Sonuç, kul hakkının tövbesi yoktur kulla helalaşmadıkça. Kul hakkının ne olduğunu bilemezsin Kur’an dan hayata bakmadıkça. Esen kalın.

Tüm İslam aleminin şuurlanması dileğiyle Ramazan Bayramınızı tebrik eder, zafer Müslümanların ve mazlum ların olmasını yüce Rabbimden niyaz ederim.

#isek #insan #yasamak #istiyor #uzak #vardir #hakkin

Yazarın Diğer Makaleleri