Mustafa Özbilge Mustafa Özbilge Dıngılım

Taraklı'da Bir Öğretmen: Sezgin Hoca

Bu dünyada da âhirette de mü'minliğine şahit olacağım sâdık insan…


Taraklı’ya gelen memur-âmir çevresinin güya Taraklı’yı tehdit edercesine kullandığı bir sözlü silah vardır: “Tayin istiyorum!” yahut “isteyeceğim!”

Kendisinin gidişiyle Taraklı insanının çok şey kaybedeceğini uman bu egosantrik kafaların varlık telakkisi, taparcasına bir ben (çıkar) ilişkisine dayanır.

Halktan kopuk cumhuriyet aydını tiplemelerinin veya zora gelemeyen kompleksli liberallerin tavrından başka bir cacık beklemediğimden, bu tiplere karşı içimden geçen söz şudur: “Cehennemin dibine gidin!”

Taraklı’da sosyal hayat olmadığından şikayetçi bu sosyopat kafaların sinema tarihine göz atsanız ancak Recep İvedik ve Kutsal Damacana çıkarırsınız. Kültürel hâfızaları, AVM reyonlarındaki markalarla sınırlıdır. 

Bir sene, iki sene, on sene… Hayatın ucuz olduğu Taraklı’da çocuk büyüyene kadar bir ev, bir de araba alınır. Sonrasında ise bir tır yükle ve bir o kadar şişmiş gururla (güya halkın bu adamlara ödemesi gereken büyük bir minnet borcu da vardır!) Taraklı terk edilir.

Gerek Taraklı’daki öğrencilik hayatımda, gerekse Taraklı Lisesi ve Atatürk İlköğretim Okulu’nda öğretmenlik yaptığım esnada bu cins adamlarla hep karşılaşmak zorunda kaldım. Derse zilden on beş dakika sonra giren, on dakika da yoklama muhabbetiyle zamanı geçirip topu topu on dakika işini yaptığı zannında olduğum bu güruhun, vicdanını ders ücreti hesabına endekslediği, vicdanı oynak yöneticilerce de malumdur.

Bu, öğretmenlere mahsus bir durum değil tabii ki... KPSS suyuna dalan bilcümle ervah bundan nasibini alır. Din adamaları (o da ne demekse!) buna dahil.

İşte Sezgin Hoca, bu bataklıkta açan yalnız bir çiçekti. Taraklı’nın ihmal ettiği Yenidoğan’daki Roman insanlarla sekiz sene aynı kaptan çorba içti bu tevazu abidesi adam. Çocukları şefkatle kucaklayıp evini açtı. Hânesi, kardeşlerinin hânesiydi. Mütebessim çehresi, çağlayan bir sadaka...

Ramazanda evine buyur edip sahur bereketinde toplamıştı bizi, bugünse kamyonetin başında...

Onu uğurlamaya kocaman kocaman adamlar gelmedi. O zaten kocaman adamları pek sevmezdi. Mü'minliğine şâhit olduğum bir düzine gence, Aşağı Camii önünde sarılıp eşyalarının bir kısmını da talebelere bırakarak çeyrek kamyonet yükle sessiz ve sedasız, usulca bugün gitti…

Faruk Serkan’ın duasıyla Taraklı’daki sekiz sene, ahirette sekiz Cennet olsun ona. Biz ondan râzıyız, Allah da ondan râzı olsun…
 

#
Mustafa Özbilge Mustafa Özbilge editor

YAZARIN SON YAZILARI

Uçmak

Uçmak

Mustafa Özbilge'nin "Uçmak" şiiri
Seçimi Kararsızlar mı Belirleyecek? (23)

Seçimi Kararsızlar mı Belirleyecek? (23)

Türk milleti, en kararlı olduğu dilinde bile bî-karar duruma düşürülmüştür. Dilinde bî-karar kılınan bir milletin ise hiçbir alanda istikrârı temin etmesi mümkün görünmemektedir.
Kardanadam

Kardanadam

...
Taraklı'nın İstiklâl Madalyaları (22)

Taraklı'nın İstiklâl Madalyaları (22)

İstiklal Marşında ifadesini bulan "en son ocak" apartman dairesinden tütmeyecektir.
Belediye Başkanları Muhtar Olabilecekler mi? (21)

Belediye Başkanları Muhtar Olabilecekler mi? (21)

Kararsızlığın, belirsizliğin hâkim olduğu anlarda dahi onların uykuları; kilitlenmiş "hayır" kapılarını açabilen istihâre uykusudur.
Şeytan Boşaltır

Şeytan Boşaltır

...

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.