Geri
M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

Müslüman Zengin Olacak-Mış

Ol bakalım zengin imkânların var iken,
Zenginlik yakışır mı, halkın sofrası dar iken.

Evet değerli dostlarım,
Bir misalle başlamak istiyorum bu günkü yazıma.
Çekirdek bir ailenin yani ana baba ve üç çocuğu olan ve asgari ücretle çalışan yani 5 kişilik bir ailenin geçiminden örnek vermek istiyorum.

Günümüzde asgari ücretle çalışan bir ailenin aylık gelirini hepimiz biliyoruz her halde. Bildiğim kadarıyla bir asgari ücretlinin eline ayda net 884 TL geçiyor. Benim vereceğim örnek sadece bir öğün yemeğin hesabı olacak. Bu aile sabah çorba yeseler... Öğle çorba yeseler… Ve akşamda çorba yeseler toplam 15 öğün eder. Öğün maliyeti ekmek ve biraz da katıkla beraber 2TL olsa günlük 2x15= 30 TL eder. Bir ayda 30 gün olduğuna göre 30x30=900 TL eder. Evet, çok basit bir hesap ortaya koydum. 900 TL den 884 TL yi çıkarır isek 016 TL her ay 16 TL açık verir. Bu hesap sadece üç öğünlük çorba hesabı… Pazarı mezarı katmadım daha. Ev kirası, okul işleri hiç yok. Yakıt falan hesaba almadık. Ve bu kadar gelir ile nasıl yaşanacağını birileri çıksın izah etsin. Fukaralığın üzerine taht kurup saltanat sürenler kendilerini bir vijdan muhasebesine çekmeleri gerekmez mi?

Evet değerli dostlarım,
Kantarın topuzunun ne tarafa çekildiğini görelim.

Allah’ın on pulunu, paylaşa dursun on kul,
Bir kişiye tam 9, 9 kişiye bir pul,
Bu taksimi kurt yapmaz, kuzulara şah olsa,
Yaşasın kefenimin kefili karaborsa.
Rh. Necip Fazıl KISAKÜREK

 Sonuç; Evet Müslüman zengin olacak. Zengin olacak ama etrafında fakir kalmayacak. “Zenginin malının içinde fakirin hakkı vardır”. (Ayet)

Sahih bir Hadis-i Şerifle yazımı bitirmek istiyorum. “Hiçbir zengin çalıştırdığı işçisini kendi seviyesine çıkarmadığı sürece gerçek mümin olamaz”


Not: zengin düşmanı değilim, olmadım da ancak haksız kazancın düşmanıyım...

#corba #tlstrong #zengin #eder #olacak #asgari #ailenin #istiyorum

Yazarın Diğer Makaleleri