Fahrettin YILDIZ Fahrettin YILDIZ Vahyin Aydınlığında

Felaketin En Kötüsü

Kur’an’a göre Allah her zaman “yaratıcı” ve “vahyedici” olarak her yerdedir ve yarattıklarıyla sürekli ilgilenmektedir. Kâinat da O’nun her zaman ve her yerde oluşuna şahitlik eden potansiyel sembollerle/ayetlerle doludur. Kur’an’ın tanıttığı Allah, sadece yaratıcı değil, aynı zamanda işlerini adaletle yapıp yaratmasına rahmet ve merhamet de katan bir Allah’tır.

O, insanla sadece vahiy yoluyla değil, aynı zamanda olayların diliyle de konuşur ve varlığının tecellisini doğrudan bu olaylarda da gösterir. Bu yüzden Allah-Alem ilişkisinde fonksiyonel, insan yaşamında da aktif olan “ilahi fiil ve isimlerin” düşünce konusu yapılması çok önemlidir. Şayet bu yapılırsa Kur’an’ın sadece bir “ilim metni” değil, aynı zamanda insanı kendine getiren ve harekete geçiren “bir eylem metni” olduğu da görülecektir. Mesela Allah’ın “Rezzâk” ismi tefekküre konu yapılırsa bu isim insanı aç olanları doyurmaya, “Mü’min” ismi de dürüst davranıp başkalarına güven vermeye sevk edecektir. Aksi halde insan olayların dile getirdiği gerçekle karşılaşacak, o zaman da feryadı basmak zorunda kalacaktır. Tıpkı şımarık kral Lear’da olduğu gibi. 

Şekspir’in ünlü trajedyasında ifade edildiğine göre bu yaşlı şımarık kral, mirasının tamamını çok sevdiği kızları arasında taksim ettikten sonra ihtiyarlığın keyfini çıkarıp gününü gün etmek ister. Fakat işler umduğu gibi gitmez. Kızlarının ihanet ve nankörlüğüyle karşılaşır, çok geçmeden de sersefil bir hale düşer. Bu haldeyken çok şiddetli bir fırtınaya yakalanır. Ancak bu korkunç fırtına sanki iyi gelir güngörmüş krala… Çünkü o ilk kez yeryüzündeki hiçbir felaketin kızlarının ihanetinden daha kötü olamayacağını anlar ve yoksul halkı düşünür. Bu arada da : “ Ey debdebe, ey tantana! Fakirliğin acısını sen de çek ki servetinin bir kısmını onlara verip Tanrının adaletine aracılık edesin!” der ve ekler : “ Ey rüzgârlar! Bütün hızınızla esin. Ey yıldırımlar! Sizde var gücünüzle ateş kusun. Öyle bir esin ve kusun ki bu nankörlüğü vücuda getiren bütün tohumları yakıp yok edin!” 

Sonuçta Kur’an’ın dili Arapça, Kâinatın dili Rabca, olayların dili de Âdemce yani insancadır. Bu sebeple insan bu dillerin hepsini bir biçimde anlamakta ve onlardan dersler çıkarıp kavramlar üretmektedir. Mesela hoşlanıp faydalandığı şeylere nimet, maddi dünyasını mahveden olaylara felaket, manevi hayatını yıkan olgulara da nankörlük veya ihanet demektedir. Bu da insanın bilme özelliğine sahip bir varlık olduğu anlamına gelmektedir. Çünkü bilgi, ilimle nitelenen insanın, sağlam ve mükemmel bir fiile sahip olmasını sağlayan üstün bir değerdir. Bu yüzden bilginin, nihayetinde ahlaki bir eylemle sonuçlanması gerekir. Zira ilmin emredilmesinden maksat, ona göre davranılmasıdır. Şu halde bilgi fiilden önce gelmekte, insanın da başına felaket gelmeden önce vahyin ve olayların diline kulak verip bilgisine göre hareket etmesi gerekmektedir. Aksi halde felaket gelip hükmünü icra eder. Geldikten sonra da şiddetine göre tesirini gösterip gider. 


#
Fahrettin YILDIZ Fahrettin YILDIZ editor

YAZARIN SON YAZILARI

Kur'an a Çağrı 4

Kur'an a Çağrı 4

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 21.02.2019 ( BAKARA SURESİ 164-167)
Kur'an ın Çağrısı 3

Kur'an ın Çağrısı 3

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 29.11.2018( BAKARA SURESİ 130-141)
Kur'an ın Çağrısı 2

Kur'an ın Çağrısı 2

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 01.11.2018( BAKARA SURESİ 122-129)
Kur'anın Çağrısı

Kur'anın Çağrısı

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN Çağrısı 22.11.2018( BAKARA SURESİ 130-141)
Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 11.10.2018 ( BAKARA SURESİ 113-121)

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 11.10.2018 ( BAKARA SURESİ 113-121)

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 11.10.2018 ( BAKARA SURESİ 113-121)
Fahrettin YILDIZ, BAKARA SURESİ, 20.04.2018

Fahrettin YILDIZ, BAKARA SURESİ, 20.04.2018

Fahrettin YILDIZ, BAKARA SURESİ, 20.04.2018

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.