Geri
M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

Sen Buğday Ektinde Fiğ mi Bitti

Müslümanlık nerde, bizden geçti insanlık bile,
Âlem aldatmaksa maksat, aldanan yok nafile,
Kaç hakiki Müslüman gördüysem hep makberdedir,
Müslümanlık bilmem amma, galiba göklerdedir…
Mehmet Akif ERSOY

 “Ey Muhammed (sav) sana ne iyilik gelirse Allah’tandır, Her ne kötülük gelirse kendindendir, nefsindendir. Şahid olarak Allah yeter.”Ayeti kerime.

Başınıza gelen bir musibet, ellerinizle işlediklerinizden ötürüdür. O yine de çoğunu affeder” şura 30.

“Doğrusu biz insana katımızdan bir rahmet tattırırsak ona sevinir. Kendi elleriyle yaptıkları yüzünden başlarına bir kötülük gelirse işte o zaman görürsün, gerçekten insan pek nankördür” şura 48.

Değerli dostlarım,

Biz Müslümanlar yeryüzü yasalarını anlamadıkça, onun gereğini yerine getirmedikçe, hayatımız da gün geçtikçe düzelme değil, bozulma olacaktır. Dertlerinizi anlattığınız kişilerde aslında aynı hastalığa tutulmuş ve hastalığının farkında olamayanlardır. Bu durumda falcılık, şans oyunları, burçlar ve akla gelmez insan oyalayan şeyler girer devreye. Bu  temeli olmayan şeylerle kendimizi avutma yolunu seçeriz. Ve hep öykülerimiz çektiğimiz ızdırapları anlatır. Ama yinede kendimizi bir kahraman gibi sunmaktan da geri kalmayız. Hem övünür, hem de dövünürüz.. Aslında pekte başarılı olamadığımızı biliriz. Burada en önemlisi hataların kaynağını bir türlü anlayamayışımızdandır. İşte yeryüzü yasaları hakkında doğru bilgilere ulaşamadığımız içindir ki, çağın gerisine itildik. “Bugün Çağ kuranın gerisinde, Müslüman da çağın gerisinde kalmış”. Başta eğitimde olmak üzere ülkeleri diriltecek en önemli unsurlar bizde doğru uygulanmamaktadır. Maalesef kendi kendimize övünmekten öteye geçemedik. Düne kadar vali gönderdiğimiz yerlere, bugün büyük elçi gönderiyoruz. Nereden Nereye! Yapılan yanlışların kaynağını bir türlü açıkalamdık. Diyemedik halkımıza biz yanlış yaptık, sizleri çağın nimetleriyle buluşturamadık. Başkalarını kötülemekten kendimizin aklanacağını zannettik. Sakladık gerçekleri kendi insanımızdan. Bu aziz Millet maalesef hep umut içinde yaşatılıyor.

“Bir toplum kendini değiştirmedikçe, Allah O toplumu değiştirmez”.rad 11.


Sen buğday ektinde, fiğ mi bitti.?

 “İnsanın yaptığının karşılığından başka bir şey yoktur.”Ayet.“kendilerine yeryüzünde bozgunculuk yapma denildiğinde bizler ıslah edicileriz derler, asıl bozguncular kendileridir. Farkında değildirler.”(Bakar süresi)Lafzı muhkem anlaşılan yalnız kur’anın,
Kaygında değiliz çünkü hiç birimiz mananın,
Kimi bakar geçer kur’anın yaprağına,
Kimi üfler geçer ölünün toprağına,
İnmemiştir Kur’an bunu hakkıyla bilin,
Ne mezarlıkta okunmak, ne de tören yapmak için.
Mehmet Akif ERSOY

Ben böyle bakıp duracak mıydım dili bağlı,
İslamı uyandırmak için haykıracaktım,
Gür hisli, gür imanlı beyinler coşar ancak,
Ben zaten uzun boylu düşünmekten uzaktım.
Haykır kime lakin hani sahipleri yurdun,
Ellerdi yatanlar sağa baktım, sola baktım..


Mehmet Akif ERSOY Hepinize saygılarımı sunuyorum.
 

#facearialhelveticasans-serif #size3font #stylemso-bidi-font-weightnormali #0cm #stylemargin0cm #classmsonormal #stylemso-bidi-font-stylenormalfont #0ptfont #gelirse #akif

Yazarın Diğer Makaleleri