Fahrettin YILDIZ Fahrettin YILDIZ Vahyin Aydınlığında

Müslümanlar Neden Bu Hale Geldi?

 İslam, Hz. Peygamber ve hulefâ-i râşidin devrinden sonra Emevi, Abbasi, Selçuklu ve Osmanlı siyasi gövdelerinde aktüelleşti. En son Osmanlının çöküşüyle birlikte Müslüman toplumların bireysel dünyalarını ve sosyal hayatlarını tanzim eden hilafet ve şeriat da çöktü. Batının meydan okuması karşısında özgüvenlerini büyük ölçüde yitiren Müslüman kuşaklar, Batının ürettiği kültür başta olmak üzere teknolojiyi, bilimi, laikliği, liberalizmi ve kapitalizmi alıp ister istemez sekülerleştiler.
 
Batıya gelince o kendince bir “maddiyat toplumu” inşa etti. Doğu/Müslümanlar ise bu arada hem büyük ölçüde maneviyatlarını yitirdiler hem de maddiyatta gerilediler. Çünkü batı bu işe en az dört yüz yıl önce başladı. Bunu da felsefenin sağladığı bilim, bilimin ürettiği teknoloji, teknolojinin ürünü endüstri, sanayi ve bunun doğurduğu finans/kapital ve para ile başardı. Müslüman kitleler ise çalışıp üreterek madden ve manen gelişip ilerlemek yerine mafya, çete, rant ekonomisi, fason üretim, eroin ve silah kaçakçılığı gibi uğraşlarla güya hedefe ulaşmaya çalıştılar. Hâlâda bu noktadalar. Yok canım böyle değil diyorsanız yazılı, görsel ve sosyal medyada yer alan haberlere bakın. Gün geçmiyor ki yeni bir şebeke veya çete ortaya çıkmasın.
 
Öte yandan dünya o kadar teknolojik, oyuncak, emtia, ses, görüntü, imge ve simge ile dolduruldu ki insanların feleği şaştı. İnsanın hazzına ve sınırsız arzularına hitap eden ürünler “ ihtiyaç” ve “talep” aldı altında üretilip tüketilir oldu. Bunu neticesinde de çok sayıda insan müsrif/tüketim manyağı haline geldi. Bu da Müslümanların İslam’ı hayatlarının hâkim dini yapamadıklarını gösteriyor. Üstelik onların bugünkü durumlarına bakılırsa bunu başarmalarının da çok zor olduğu görülüyor. Çünkü sadece slogan atarak çöken bir medeniyetin yerine yeni bir medeniyet kurmak mümkün olmuyor. Bilakis bunu başarmak için azim ve sabırla çaba göstermek, emek sarf etmek ve yürek gerekiyor.
 
Müslümanlarsa bugünkü halleriyle bunlardan bir hayli uzak görünüyorlar. Zira İslam dünyasının yarısı petrol gelirinin şımarıklığı ve sarhoşluğu içinde hayat sürerken diğer yarısı da yoksulluk ve despot yönetimlerle boğuşarak ömür tüketiyor. Elbette Allah’tan ümit kesilmez. Ama bu tablonun insana hiç de ümit vermediğini söylemek gerekiyor.
 
Kısacası Müslümanlar büyük ölçüde sekülerleştikleri, dini ve davayı bir tarafa bırakıp dünyaya daldıkları ve Allah’ın kendilerinden beklediği performansı gösteremedikleri için bu hallere düştüler. Şayet bu durumdan vazgeçilmez ve Allah’ın istedikleri yerine getirilmezse helak ve hüsran kesindir. Çünkü bu iş çok ciddi olup hiç şakası yoktur.


 

#
Fahrettin YILDIZ Fahrettin YILDIZ editor

YAZARIN SON YAZILARI

Kur'an a Çağrı 4

Kur'an a Çağrı 4

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 21.02.2019 ( BAKARA SURESİ 164-167)
Kur'an ın Çağrısı 3

Kur'an ın Çağrısı 3

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 29.11.2018( BAKARA SURESİ 130-141)
Kur'an ın Çağrısı 2

Kur'an ın Çağrısı 2

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 01.11.2018( BAKARA SURESİ 122-129)
Kur'anın Çağrısı

Kur'anın Çağrısı

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN Çağrısı 22.11.2018( BAKARA SURESİ 130-141)
Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 11.10.2018 ( BAKARA SURESİ 113-121)

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 11.10.2018 ( BAKARA SURESİ 113-121)

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 11.10.2018 ( BAKARA SURESİ 113-121)
Fahrettin YILDIZ, BAKARA SURESİ, 20.04.2018

Fahrettin YILDIZ, BAKARA SURESİ, 20.04.2018

Fahrettin YILDIZ, BAKARA SURESİ, 20.04.2018

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.