İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ Taraklı Mektubu

Taraklı’ dan Yetişenler ( 2 )

Taraklı nın yetiştirdiği değerleri tanıtmaya devam edeceğim.

Kıymetli Okuyucular.


Geçtiğimiz hafta sizlere Taraklı’ dan yetişen değerlerimizden bas etmiştik .Kısaca tanıtmıştım .Bu haftaki yazımızda da yine Taraklı nın yetiştirdiği değerleri tanıtmaya devam edeceğim.


Kaldığımız yerden devam ediyoruz.


Metin Karabıyık (Futbolcu)


1955 yılında doğdu. İlkokulu Taraklı ve Ankara’da okudu. Orta ve Liseyi İzmit’te okudu. İ.T.L Akademisi mezunu. Futbola Kocaelispor Genç takımında başladı.1972 yılında Türkiye şampiyonu olan bu takımın şampiyonluk golünü attı.4 yıl Kocaeli sporda futbol oynadıktan sonra antrenörlük kursunu bitirdi. A diploması ile çeşitli takımlarda antrenörlük yapmakta.


Faruk Karaca (Eğitimci-Yazar)


1949 Taraklı doğumlu.Taraklı Merkez ilkokulu Arifiye Öğretmen okulu Gazi Eğitim Enstütüsü Fen bölümünü bitirdi.Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Teşkilatında idarecilik yaptı.Paşa yayıncılık’ ın sahibi. Halen liselerde okutulan bazı Kimya ve Fizik ders kitaplarının yazarıdır.


Ahmet İşsever (Folklor Uzmanı )


Ormancı Şevket Bey’in oğlu olarak Taraklı’ da doğdu. İlkokulu Taraklı’ da ortaokul ve liseyi Arifiye Öğretmen okulunda yüksek okulu Anadolu Üniversitesi Açık öğretim fakültesinde tamamladı. Urfa Halfeti. Kars Arpaçay, Geyve, Pamukova ve Alifuatpaşa’ da ilkokul öğretmeni olarak 30 yıl görev yaptı.30 yıldır Taraklı ve Geyve yöresi halk oyunları üzerine araştırma ve eğitim çalışmaları olan İşsever ekibiyle


Moldavya, Romanya ve Fransa’da ilimizi tanıttı. Grubuyla bir çok kez Türkiye1. ,2. ve 3. lüğü kazanan İşsever birçok müzik enstrümanı çalmaktadır.


Fahrettin Keçeci(Futbolcu)


Bakkal Hilmi Bey’in oğlu olarak 1938 yılında Taraklı’ da doğdu. Futbola 14 yaşında iken Taraklı Gençlik Spor Kulübünde başladı. Askerken Gaziantep 1.Amatörde 2 yıl oynayan Keçeci askerlik sonrası Kocaeli Kağıtspor’a transfer oldu. Ve 4 yıl oynadığı amatör kümede kendisi gol kralı, takımı da Türkiye şampiyonu oldu. “Palermo” lakabı takılan Keçeci, Çoşkun Özarı tarafından 1.Lig takımlarında Ankara Şekerspor’a transfer edildi. Fahrettin Keçeci 1971 yılına kadar 1.lig ve2.lig takımlarında profesyonel olarak top koşturdu. 32 yaşında futbolu bıraktıktan sonra futbol antrenörü olarak bir çok başarılara imza attı.


Hakan Çelik (Dış Politika Yazarı )


Taraklı’lı bir ailenin çocuğu olarak 1969 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden 1990 yılında mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde Avrupa Birliğinin siyasi yapısı isimli yüksek lisans programını tamamladı. Aynı üniversitede Gazetecilik ve Bilim kurgu sineması konularında master programlarına devam etti.1992 yılında İngiliz hükümetinin bursuyla İngiltere’ye gidip City Üniversity’de bilimsel çalışmalar yaptı. Sırasıyla Günaydın Gazetesi, Hürriyet Gazetesi, Hür FM, Sow Radyo ve NTV Radyo da çeşitli görevlerde bulundu. ABD, Japonya, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya başta olmak üzere pek çok dünya ülkesinde profesyonel olarak çalışmalarda bulundu. Halen Posta Gazetesinde köşe yazarıdır.

Prof Ali Seyyar (İktisatçı-Sosyal Siyasetçi-Yeminli Tercüman )


1 Mayıs 1960 yılında Taraklı İlçesi Akçapınar köyünde doğdu. Evli. İngilizce ve Almanca biliyor. Şiir Okuma ve yazmayı seven Ali Seyyar sosyal içerikli tarih kitapları okumak, gazete ve dergileri takip etmek, tercüme yapmak memleketi gezmek psiko-sosyal ve sosyolojik konuları araştırmak köy sosyolojisi ile ilgilenmek hobileri arasında.1990–1991 yılları arasında Almanya Ludwingshafen Belediyesi Yabancılar Meclis Meclisi Üyesi, Eğitim Komisyonu Başkanı ve Meclis Başkan Yardımcılığı sosyal faaliyetlerinde bulundu. Türkiye Sakatlar Derneği Sakarya Şubesi Şeref Başkanı olarak özürlülerin sosyal sorunları ile ilgilenmekte. Sakarya Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof Ali Seyyar’ın ayrıca yayımlanmış kitapları mevcut.

Değerli Okuyucular;


Sizlere Taraklı’dan yetişenleri dilim döndüğünce bir takım yerlerden de faydalanarak anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuşumdur. Dediğim gibi mutlaka eksikliklerim vardır. Tekrar özür dilerim.


Taraklı’dan herkese selam ve saygılarımı gönderiyorum. Esen kalın.

#
İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ editor

YAZARIN SON YAZILARI

12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü

12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü

İstiklal Marşı’nın Kabulü
Güle Güle Başkan Tacettin Özkaraman ve Meclis üyelerimiz

Güle Güle Başkan Tacettin Özkaraman ve Meclis üyelerimiz

Taraklı siyasi tarihinden Tacettin Özkaraman’ın 3 dönem Belediye Başkanlığı dönemi tarih sayfalarına geçmek üzere.
Heyecansız Seçim Dönemi

Heyecansız Seçim Dönemi

1 Nisan sabahı’nı yaşayıp göreceğiz
20.yıla Merhaba

20.yıla Merhaba

Gazetemiz YENİGÜN 19 yılı geride bırakarak 20. yayın hayatına başlıyor.
Başkan Adayları Peşrevlerini Çekmeye Hazırlansın

Başkan Adayları Peşrevlerini Çekmeye Hazırlansın

31 Mart yerel seçimleri yaklaştıkça siyasette heyecanda artıyor.
Goy Goycular…

Goy Goycular…

...

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.