Fahrettin YILDIZ Fahrettin YILDIZ Vahyin Aydınlığında

Kur’an Ayetlerinin Yakın Ve Uzak Referansları

 Kur’an-ı Kerim’i anlamaya çalışırken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de ayetlerin yakın ve uzak referanslarıdır. Bununla kastedilense Kur’an terimlerinin hem yaşadığımız hem de gelecek hayata ilişkin anlamlarıdır. Ayetlerin yaşadığımız ana işaret eden anlamlarını atlayıp onları sürekli geleceğe ertelemek veya geçmişe atfetmek, Kur’an’ı anlama çabamızın önündeki en önemli engellerden biridir.
 
Mesela “ahiret” terimi, sadece “ölümden sonraki hayatı” tanımlamaz. Aksine Kur’an’da kullanıldığı yere ve bağlama göre “insanın bu dünyadaki ömrünün geri kalan kısmını” da ifade eder. Söz gelimi Duha 93/4. ayette yer alan “ahiret” kelimesi “ geçen ömrün bundan sonra kalan kısmına” da işaret eder. Bu durumda bahis konusu ayet: “Bundan sonraki günlerin/gelecekte yaşayacakların geçmişte yaşadıklarından/şu âna kadar geçirdiğin günlerden daha iyi olacaktır” anlamına gelir. Çünkü surenin öncelikli gündemi dünyadır. Amacı da yaşadığı sıkıntılar karşısında duyguları patlama noktasına gelen Hz. Peygamberi teskin ve teselli etmek; Allah’ın onu terk etmediğini ve ona küsmediğini dile getirerek moral vermek ve görevinde motive etmektir.
 
Şayet bu ayet çoğunlukla yapıldığı gibi “muhakkak ki ahiret senin için dünyadan daha hayırlıdır” (DİB. Kur’an-ı Kerim Meali, s.596) şeklinde anlamlandırılırsa, söz konusu ayetin ve surenin Hz. Peygamber için bir teselli ve teşvik olmadığı, aksine terk edildiği yönündeki hissi daha da güçlendirdiği görülür. Zira böyle bir ortamda “ahiret senin için daha hayırlıdır” demenin, dünyaya yönelik nübüvvet görevini sürdürmekten ziyade terk etmeye teşvik olacağı açıktır.
 
Öte yandan ayetler her ne kadar Hz. Peygamber’e hitap ediyor görünse de aslında hitap umumidir. Bu yüzden söz konusu sure ve ayetlerle Hz. Peygamber örneği üzerinden bütün insanlara “hayatın insanı hırpalayan gerçekleri karşısında sürekli ümitli olması ve her halükarda Allah’a güvenip hayata tutunması gerektiği” mesajı da verilmektedir.
 
Özetlemek gerekirse Kur’an, sırf bir dua veya kültür kitabı değil, canlı ve dinamik bir hayat rehberi olarak görülmeli, kalpte hissedilerek, akılla düşünülerek ve benliği terbiye ederek hayata taşınmalıdır. Şayet niyetler temiz olur, gereken azim ve gayret ortaya konur, takip edilecek yol ve yöntem de iyice netleşirse arzu edilen neticenin ve beklenen zaferin hiç de uzak olmadığı açıkça görülür. Çünkü Allah’ın, gereğini yaptıklarında müminleri zilletten kudrete, kederden saadete ulaştıracağına dair kesin sözü vardır. Mü’min bu vaade inanır, kendisini bu dünyada hakim ahirette de mutlu olamaya götürecek amelin de kesin ve yakin bir iman ile başladığını çok iyi bilir, bilmelidir.


#
Fahrettin YILDIZ Fahrettin YILDIZ editor

YAZARIN SON YAZILARI

Kur'an a Çağrı 4

Kur'an a Çağrı 4

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 21.02.2019 ( BAKARA SURESİ 164-167)
Kur'an ın Çağrısı 3

Kur'an ın Çağrısı 3

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 29.11.2018( BAKARA SURESİ 130-141)
Kur'an ın Çağrısı 2

Kur'an ın Çağrısı 2

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 01.11.2018( BAKARA SURESİ 122-129)
Kur'anın Çağrısı

Kur'anın Çağrısı

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN Çağrısı 22.11.2018( BAKARA SURESİ 130-141)
Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 11.10.2018 ( BAKARA SURESİ 113-121)

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 11.10.2018 ( BAKARA SURESİ 113-121)

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 11.10.2018 ( BAKARA SURESİ 113-121)
Fahrettin YILDIZ, BAKARA SURESİ, 20.04.2018

Fahrettin YILDIZ, BAKARA SURESİ, 20.04.2018

Fahrettin YILDIZ, BAKARA SURESİ, 20.04.2018

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.