Geri
M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

Düşünce Ufku

’Düşünüyor isem O halde Varım’’
Rene Descartes
Felsefenin en önemli isimlerinden biriside Rene Descartes’tir. Düşünceleri kendisinden sonra gelecek olan birçok felsefeci ve düşünüre ilham kaynağı olmuştur. Fransız Asıllıdır. 31 Mart 1596 yılında doğmuştur. 56 yaşında ölmüştür.
Matematikçi, bilim adamı ve Filozoftur.


Yeryüzün de düşünen tek varlık insandır. Düşünmek hayatın temel kaynağıdır. Düşünmenin olmadığı yerde insanoğlu da yok demektir. İnsanoğlunun olduğu yerde düşünmekten korkuluyor ve sorgulatılmıyor ise orada başka bir gücün hakimiyeti var demektir. Hür düşünmek insanlığın yolunu aydınlatır, aydınlık yolda yürüyenler karanlık işlere karışamazlar. Aydınlıktan korkanlar yarasalar gibi karanlıkta ortaya çıkar ve emelleri doğrultusunda hareket etme fırsatını yakalarlar. Aynı zamanda özgürce düşünme ve düşündüklerini açıklamaktan endişe duyanların bulunduğu toplumlarda riyakâr ve başıbozuk insan tipleri ortaya çıkar. Bu toplumlarda da egemen güçler dengeleri kendi lehlerine uygun bir yapılanmaya giderler. Bu durum ise dengeleri altüst edeceğinden fikir adamı, bilim adamı yetişmez. Gelişmenin temelinde düşünmek vardır. Düşüncenin özgür olduğu yerde değişme, değişmenin olduğu yerde de gelişme olur. Çünkü insanoğlu yeteneklerini sergileyebilmesi için sesli düşünmekten korkmamalı hatta düşündüğü için ödüllendirilmelidir. İman ettiğimiz Kur’an-ı Kerim de düşünmeyle ilgili beş yüzün üzerinde Ayet-i kerime vardır. Böyle bir dine mensup olup ta düşünmeden yaşamak insan olmanın onuruyla ne kadar barışır onu sizlerin sağduyusuna bırakıyorum.

Sonuç olarak şunu diyebiliriz. Aklımızı kiraya vermeden ve güçlünün yanında değil haklının yanında yer alarak hayat sürmenin insan vakarına uygun olduğuna hepiniz çok iyi bilirsiniz. İnsan dünyaya bir defa gelir ve bir defa da ölür. İşte bu doğum ve ölüm arası hayatımızı doğrularla geçirelim. Sahte nezaketin insan hayatında yer almaması için de hayatı doğru yaşayalım. Üç kuruşluk menfaatlerin esiri olmayalım. Böyle düşünür ve yaşamaya çalışırsak hem dünyamız iyi olur hem de ahretimiz. Bunun aksi ise hem dünya da rezil rüsva hem de ahretimiz felaket olur.

Şu kısacık ömrümüz tamamlanmadan kula kulluyu bırakıp Allah’a kul olalım. Kul olalım ki, dünyamız huzur bulsun. Kul olalım ki, hayatımız güzelliklerle dolsun. Kul olalım ki, kötülere meydan kalmasın. Kul olalım ki, geleceğimiz aydınlık olsun. Kul olalım ki, insan olma şerefine nail olalım.

Kalın sağlıcakla...#olalim #kul #insan #yerde #dusunmek

Yazarın Diğer Makaleleri