Fahrettin YILDIZ Fahrettin YILDIZ Vahyin Aydınlığında

Kur'an-ı Kerimi Bilinçli Okumak

 Kur’an’ı bilinçli okumak, sadece lafzın değil, onun taşıdığı mana ve maksadın da farkına varmak, ondan nasiplenip yararlanmak ve doğru sonuçlar çıkarmak demektir. Öyleyse Kur’an lafız, mana, maksat ve maslahat ekseninde okunmalı, lafzın taşıdığı mana ve onun ötesinde yatan maksat anlaşılmaya çalışılmalıdır.
 
Şimdi bu söylenenleri bir misal ile açıklamaya çalışalım. Kur’an’da yer alan Adem-İblis kıssası, bilinçli okunduğunda okuyucu ondan sadece şeytanla insanın cennetten kovulduğunu değil, aynı zamanda yaratıcı ile bozulan ilişkinin nasıl düzeltilip düzeltilemeyeceğinin yolunu da öğrenir. Çünkü Hz. Âdem hatasını itiraf ve telafi ettiği yani Rabbinden bağışlanma dilediği için affa mazhar olurken İblis, hatasında ısrar edip onu savunduğu için laneti hak etmiştir. Demek ki helak ve lanet hata yapanlara değil, yaptıkları hatayı savunanlaradır. Aynı şekilde Hz. Adem işlediği günah ve ettiği tövbeden sonra yer yüzüne sürgün edilmemiş, bilakis ilahi rehberliğin sürekliliği vadiyle misafir edilmiştir. (krş. Bakara 2/36-39 )
 
Öyleyse âdemoğluna tahsis edilen bu dünya, işlenen günahın bedelinden ziyade yapılan tövbenin bir ödülü olarak da okunabilir. Çünkü bu kıssa “yitik geçmişi” “ideal gelecek” olarak sunmakta ve “geleceğiniz yitirdiğinizdedir” mesajını vermektedir. Zira Kur’an’ın asıl mucizesi, her zaman ve mekânda hayatı yeniden inşa etme potansiyelini kendinde barındıran bir anlama sahip olmasıdır. Bu yüzden Kur’an’ın muhatapları onu hayatı inşa ve tanzim eden bir kitap olarak görmeli, bunun bilincinde olmalı, Kur’an’ı sadece lafza indirgememeli, onunla canlı bir diyalog kurup hayatlarına taşımaya çalışmalıdır.
 
Kur’an’ın ilk mümin muhatapları bunu hakkıyla yapıp imanın ve islamın izzetine nail olmanın haklı onurunu yaşadılar. Sonraki muhatapları ise bu konuda öncekiler kadar başarılı olamadılar. Çünkü onlar Kur’an’dan anlam üretemediler, aksine tükettiler. Anlam tükenince ve vahiyler hayata yön veren bir mesaj olmaktan çıkarılınca Kur’an duvarlara asılan ve raflara kaldırılan bir Mushaf haline geldi.
 
Sonuçta yapılması gereken, önce hayatımızı bilinçli biçimde Kur’an ve sahih sünnetin ölçüleriyle yeniden test etmek, varsa yanlış tercih ve uygulamaları affedilmez bir günaha dönüşmeden terk etmektir. Çünkü Kur’an yeniliği eskimeyen İlahi bir mesajdır. Onun nüzulü sona ermiş olsa da tenezzülatı sürmektedir. Hz. Peygamber de gönüllerimizde sevgisiyle, hayatımızda da sünnetiyle yaşayan ve hep yaşayacak olan ebedi rehberimizdir. Dileğimiz, isteyen herkesin Kur’an’ın aydınlık dünyasına ulaşması ve onun huzur dolu ikliminde iyi bir mümin olarak yaşamasıdır. Bu iradeyi gösterip gayretin zaferine erenlerin ömürleri mübarek, başarıları da daim olsun.

TARAKLIAJANS İnternet Gazetesinde yaklaşık yedi yıl önce başlayan beraberliğiz meşru mazeretlerim ve yoğun meşguliyetlerim sebebiyle şimdilik son bulsun diyor siz değerli okurlarımı Allaha emanet ediyorum.


#
Fahrettin YILDIZ Fahrettin YILDIZ editor

YAZARIN SON YAZILARI

Kur'an a Çağrı 4

Kur'an a Çağrı 4

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 21.02.2019 ( BAKARA SURESİ 164-167)
Kur'an ın Çağrısı 3

Kur'an ın Çağrısı 3

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 29.11.2018( BAKARA SURESİ 130-141)
Kur'an ın Çağrısı 2

Kur'an ın Çağrısı 2

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 01.11.2018( BAKARA SURESİ 122-129)
Kur'anın Çağrısı

Kur'anın Çağrısı

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN Çağrısı 22.11.2018( BAKARA SURESİ 130-141)
Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 11.10.2018 ( BAKARA SURESİ 113-121)

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 11.10.2018 ( BAKARA SURESİ 113-121)

Fahrettin YILDIZ, KUR'ANIN ÇAĞRISI 11.10.2018 ( BAKARA SURESİ 113-121)
Fahrettin YILDIZ, BAKARA SURESİ, 20.04.2018

Fahrettin YILDIZ, BAKARA SURESİ, 20.04.2018

Fahrettin YILDIZ, BAKARA SURESİ, 20.04.2018

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.