Abdurrahman ZEYNEL Abdurrahman ZEYNEL Kalem

Petrol Işid Ve Kürtler

Petrol ne yazık ki Osmanlı imparatorluğunun sonu getirmiş, mazlum milletlerin hamisi İngiliz Fransız ve Rusların desteğinde yıkılarak tarih olmuştu. O gün bugün maalesef bu coğrafya rahat yüzü görmedi. Despot idareciler, kabile anlayışları, Sünni-Şii çatışmaları ve Irkçılık bu bölgenin akan kanının sebebi oldular.

İşin Başı Petrol:
Bugün dünyada bilinen ve kullanılabilir petrol kaynaklarına baktığımızda "ABD'nin 9.5 yıl ömürlü 30.57 milyar varil petrolü, Kanada'nın 9.5 yıllık 7.15 milyar ton rezervi, Norveç'in 8.5 yıllık 6.8 milyar varil, İngiltere'nin 4.5 yıl 3.27 milyar varillik rezervi, BDT'nin(eski SSCB) 16.3 yıl 53.7 milyar varil, Abu Dabi'nin 124.7 yıllık ve 91.47 milyarlık rezervi bulunmaktadır. Dubai'nin 31.1 yıl,5.72 milyar varil, İran'ın 71.2 yıllık ve 91.61 milyar varillik rezervi bulunurken Irak'ın özellikle Kerkük çevresinde 605.1 yıllık 99.84 milyar varillik rezervi bulunmaktadır.
 
Kuvveyt'in 292.7 yıllık, 93.68 milyar varil, Ummanın 15.1 yıl ve 4.03 milyar varil, S. Arabistan'ın 79.4 yıllık ve 254.59 milyar varil ve Yemenin 58.4 yıllık 3.93 milyar varillik rezervi bulunmaktadır". (Akrebin Kıskacında Güneydoğu, Birlik Araştırma Gurubu, İstanbul, 1995, s. 37-38)
 
ABD dünya petrol rezervinin sadece yüzde 3.1'ine sahip olup eğer tüm kaynaklarını yurt içinden karşılasa 9.7 yılda tükeneceğini hesap etmektedir. Halbuki Irak petrollerinin hem ömrü uzun hemde üretim maliyeti düşüktür. Kuzey denizinden çıkarılan petrolün maliyet fiyatıyla Kerkük civarından çıkarılacak petrolün maliyeti arasında dağlar kadar fiyat farkı vardır.

Silah Pazarı Müslüman Ülkeler:

Yukarıdaki verilerden anlaşılacağı gibi petrol kaynaklarına sahip ülkeler Müslüman ülkeler olup savaşta bu coğrafyada olmaktadır. Batılılar savaşı sürdürmek için tüm gayri insani yolları deneyerek bölge halklarını başta belirttiğim nedenlerden dolayı birbirine düşürmekte kendine meşru alanlar oluşturmakta ve böylece silah pazarlarını katlayarak bölgeyi sömürmektedir.

Türkmenler Coğrafyanın Asli Unsuru:

Bugün IŞİD'in kavga verdiği topraklarda büyük çoğunlukta Türk Nüfusu bulunmaktadır. "Tuzhurmatu'dan Kerkük'e, Erbil'den Telafere, Ayn-Al Arbiye (Kobani) ve Halep'ten Lazkiye'ye" kadar alanda Türkmenler en 1200 yıldır yaşamaktadır. IŞİD işte bu topraklarda kavga verirken küçük bir Kürt bölgesi hariç, Kürtlerle fazla bir ilişkisi yoktur.

Yıllardan beri süregelen özellikle petrol bölgeleriyle ilgili çalışmalar batılıların iştahını kabartmakta, bu bölgeleri kontrol etmek için siyasi, sosyal, ekonomik, etnik, dini, mezhebi bütün argümanları kullanarak önce siyasal yalnızlaştırmaya itiyorlar, sonra bölge devletlerini karşı karşıya getirip tepelerine bomba yağdırdıktan sonra aşırı ırkçı ve dini guruplara destek vererek kavgayı körüklüyorlar. Eh birde buna uygun beyinleri yıkanmış yöre insanını bulunca işlem tamam oluyor.

Kürtler Artık Doğru Düşünmeli:

Yak, yık, yağmala ve öldür işte orta doğunun kaderi bu. Bunu değiştirmek lazım. ancak öncelikle bölgede dağılmış bulunan Kürtler bu işe dur demeli. Yeter batı bizi kullanamayacaksınız.! Sizin vaatleriniz kan ve gözyaşı veriyor. Biz insanca yaşamayı tercih edeceğiz diye yüksek perdeden söz söylemelidirler. 1000 yıldır aynı topraklarda yaşayan, Süryani, Keldani, Asuri, Ermeni, Yahudi, Ezidi, Türk, Türkmen, Arap yani bölge halkları biz insanca, hukuka dayalı bir hayat sürmek istiyoruz. Demeli ve yüksek sesle haykırmalılar.

Türkiye'de Okuyup Yazanlar Artık Doğru Yazmayı Öğrenmeliler:

Bir de şu yanlışı, yanılgıyı düzeltelim. Bugün birilerinin dillendirdiği bölgeler, asla bir ırkın toprağı değildir. Olamaz. O bölgede binlerce yıldan beri yaşayan kadim topluluklar var. Yani Bugün sözde Kürdistan denilen bölgede özellikle Türkler, Araplar, Süryaniler ciddi çoğunluktadırlar. Bu Erbil'de de böyledir bir başka yerde de böyledir. Bunun böyle bilinip düzeltilmesi gerekir.

Yazar ve çizer takımı artık söylemlerini, yazılarını bu doğrultuda yazmalıdır. Eğer öyle olmasaydı Kerkük'teki nüfus kayıtları yakılırmıydı?

Unutulmamalıdır ki eskiden sınırlar savaşlarla çizilmekteydi. Bugün sınırlar Petrol sahalarını içine alacak şeklinde çiziliyor, IŞİD ve PKK bunu için varlar.

#
Abdurrahman ZEYNEL Abdurrahman ZEYNEL editor

YAZARIN SON YAZILARI

Heybeliada Papaz Mektebi Ve Rum Okulları

Heybeliada Papaz Mektebi Ve Rum Okulları

Radikal İslamcıların Değişimi

Radikal İslamcıların Değişimi

Azınlık Ve Misyonerler, Ve Osmanlının Yıkılışı

Azınlık Ve Misyonerler, Ve Osmanlının Yıkılışı

Azınlık ve Misyoner Okullarının Osmanlının Yıkılışındaki Rolleri
Tuzak Ve Provakatör

Tuzak Ve Provakatör

Osmanlı Pay Edilirken

Osmanlı Pay Edilirken

Aziziye Tabyaları, Nene Hatun Ve 9 Kasım Ruhu

Aziziye Tabyaları, Nene Hatun Ve 9 Kasım Ruhu

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.