İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ Taraklı Mektubu

Meslek Yüksek Okulu

Sürekli Taraklı’ nın gündeminde olan ilçeye Meslek Yüksek Okulu açılması konusu önümüzdeki günlerde yeniden gündeme gelecek.

Taraklı da MYO lu açılacak mı açılmayacak mı? Sürekli halkın merak ettiği konu bu. Ferizli’de açılıyorsa Pamukova da veya bir başka ilçede açılıyorsa Taraklı’ da da artık açılmaması için herhangi bir sebep yok. Bundan 3–5 yıl öncesinde bir takım olumsuzluklar vardı. Örneğin Adapazarı Taraklı arası ulaşım başlı başına bir sorun idi. Şimdi öyle değil. Ankara’ya 2,5 saat mesafede olan İstanbul’a 2 saat mesafede olan Bursa, Eskişehir, Bolu ve Bilecik illerine yakın olan daha önceden 2 saatte gidebildiğimiz Aadapazarı na artık yaklaşık 50 dakikalık bir sürede varmak mümkün. Okul için fiziki şartlar son derece müsait. İlçemizin en güzel yerinde okul binası hazır bekliyor. Yine öğretim üyelerine tahsis edilebilecek lojmanlar ise yanı başında. Alt yapı ve kanalizasyon eskisinden çok iyi. Ulaşım için günün her saatinde otobüs mevcut. Hatta bunlara ilave seferlerde koymak mümkün. Taraklı artık önemli bir turizm şehri. Daha şimdiden akın akın ziyaretçiler geliyor. Tarihi ipek yolu güzergâhında yeri ve önemi çok büyük. Denilebilir ki konaklama ve yemek yiyebilecek yer sıkıntısı tiyatro vs. sosyal etkinliklerin yetersizliği olumsuzluklar olarak gösterilebilir. Doğrudur. Ama bunlar zamanla aşılacaktır. Tıpkı diğer olumsuzlukları aştığımız gibi. Beri. Yıllardır devam eden genç neslin başka yerlere göç etmesi bir türlü önlenemiyor. İşsizlik önemli bir sorun. Şimdi bunları yazarken kimse olaya ekonomik olarak baktığımı düşünmesin lütfen. Bu konuda her platformda görüşlerini açıkça ifade eden ve ilçemizde MYO açılması konusunda büyük uğraş veren büyüğüm Sevgili Mehmet Erkal Amcamın serzenişlerini kesinlikle kulak ardı etmememiz gerekiyor. Çünkü bizim ilçemiz Taraklı’nın ilçede Sakarya Üniversitesine bağlı bir okul açılabilmesi için diğer ilçelerden çok daha üstün özellikleri var. Koruma altına alınmış ve restore edilmeye başlayan tarihi evlerimiz, karagöl yaylamız, kültürümüz, gelenek ve göreneklerimiz, vs vs. Kesinlikle açılacak olan bu MYO lu biz sahip çıktığımız sürece değerlerimizin kaybolmasına neden olmaz.
SAÜ Geyve Meslek Yüksek Okula na bağlı Taraklı ya uygun branşların ilçede açılmasını kabul etmek bence ilçe halkı adına pekte heyecan verici gelmiyor. Alifuatpaşa Meslek Yüksek Okulu Geyve’ ye bağlı olabilir. Çünkü Alifuatpaşa Geyve nin beldesi. Tıpkı bizim yıllar önce olduğu gibi.
O halde Taraklı’ya mutlaka bağımsız bir Yüksek Okulu açılmalıdır.

Taraklı artık kabuğunu kırmıştır. Gerek bakanlıklar düzeyinde gerek Vilayet düzeyinde gerek Kaymakamlık gerekse Belediye imkânları ölçüsünde Taraklı ya bir şeyler vermektedir. Sakarya Üniversitesi de Taraklı ya çok şey verecek güce ve imkâna sahiptir. Sayın Rektör Prof Mehmet Durman ve Üniversite yönetimi defalarca Taraklı’ ya geldiler. Restorasyon bölümünün Geyve Meslek Yüksek okuluna bağlı bir branş olarak açılmasının düşünülmesini acaba halk kabulleniyor mu? Madem ilk etapta 30 öğrenci öğrenim görecek. İlave edin bir derslik açın Geyve Meslek yüksek okuluna bir Restorasyon bölümü.

Hiç kimse kalkıp ta Geyve MYO na bağlı Resterasyon bölümü veya başka bir branşın açılmasının heyecan yarattığı masalı anlatıp durmasın.
Sakarya Üniversitesi da Taraklı ya bir şeyler kazandırmak istiyorsa elini taşın altına koymalıdır artık. Bu konuda elbette siyasilerimize milletvekillerimize bir çift sözümüz olacak.
Biz ne küçük Akyazı olmak istiyoruz(!), nede Bilecik’e bağlanmak istiyoruz .(!).Ama mahkeme günü geldiğinde ne söyleyeceğimizi biliriz

Selam ve Saygılarımla....Hoşça kalın.

#
İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ editor

YAZARIN SON YAZILARI

Çanakkale Geçilmez

Çanakkale Geçilmez

Çanakkale Zaferi Heyecan Ve İbret Verici Destandır
12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü

12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü

İstiklal Marşı’nın Kabulü
Güle Güle Başkan Tacettin Özkaraman ve Meclis üyelerimiz

Güle Güle Başkan Tacettin Özkaraman ve Meclis üyelerimiz

Taraklı siyasi tarihinden Tacettin Özkaraman’ın 3 dönem Belediye Başkanlığı dönemi tarih sayfalarına geçmek üzere.
Heyecansız Seçim Dönemi

Heyecansız Seçim Dönemi

1 Nisan sabahı’nı yaşayıp göreceğiz
20.yıla Merhaba

20.yıla Merhaba

Gazetemiz YENİGÜN 19 yılı geride bırakarak 20. yayın hayatına başlıyor.
Başkan Adayları Peşrevlerini Çekmeye Hazırlansın

Başkan Adayları Peşrevlerini Çekmeye Hazırlansın

31 Mart yerel seçimleri yaklaştıkça siyasette heyecanda artıyor.

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.