İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ Taraklı Mektubu

Dilenci Mekanı Olduk !!!

Cami önlerini ve Ankara caddesini mesken tutan dilenciler illallah ettirdi.

Evet;

Taraklı’da son günlerde dilenci sayısında artış yaşanmaya başladı. Halk pazarının kurulduğu gün Cumartesi günü çoğunlukta olmak üzere diğer günlerde de Yunuspaşa camii ve diğer camilerin önü her namaz çıkışında dilencilerden geçilmiyor. Vatandaşların dini duygularından istifade etmeye çalışan dilenciler, çarşı merkezinde merdiven başını, mesken edindiler.

Mahallelerde ev, ev dolaşarak yardım isteyen dilencilerden bıkan vatandaşlar yetkili mercilerin  tedbir almasını istiyorlar.

Taraklı’da özellikle Cumartesi günü dilenciler yüzünden vatandaş ve özellikle esnaflar ciddi manada sıkıntı yaşıyor. Son günlerde mantar gibi çoğalan dilenciler cadde ve sokaklarda ve Pazar yerinde vatandaşları canından bezdiriyor.

Başka illerden dilenmek üzere gelen ve yüzde 90’ı Sakarya’dan olmayan dilenciler, insanların dini duygularını adeta istismar ederek para topluyorlar. Özellikle işyerlerine giren dilenciler işyeri sahiplerini ve müşterilerini de rahatsız ediyor.
Köşe başlarında küçük yaşta çocukların dilenmesi, büyüklerin ise esnafların kapılarını aşındırarak para istemesi dikkatlerden kaçmıyor.

Büyükler kapı kapı dilenirken çocuklarını da köşe başlarında oturtarak dilendiriyorlar. İşyeri sahiplerinin zaman zaman tepkisiyle karşılaşan dilenciler, buna rağmen ısrarla yardım talebinde bulunuyorlar.
Bu
durumdan rahatsızlık duyan vatandaşlar sakat veya çalışamadığından dolayı dilenen gerçek anlamda ihtiyaç duyan muhtaçla, para sömüren dilenciyi ayırt etmekte zorlandıklarını dile getirdiler. Dükkânlarına her gün dilencilerin girip çıktığını söyleyen esnaflar yetkililerden bunun önüne geçilmesini istiyorlar.Gerçek anlamda paraya ihtiyacı olan fakir dilenmek için utanır.Ben bu dilencilerin paraya ihtiyacı olduğuna inanmıyorum. Şahsen ben bizzat tanık oluyorum.Kimisi çarşıda gezerek kimisi esnaflara, kimisi yolda yürüyen vatandaşlara musallat olup para vermeyene kadar peşini bırakmıyor. Dükkâna girip çıkan dilencinin haddi hesabı belli değil. Birisine veriyorsun diğeri geliyor. Birde alışan tekrar geliyor. Bu konuda denetimlerin sıklaştırılması gerekiyor. Her hafta köşe başlarında bir dilenci var. Hiç denetim yapılmıyor. Bazen polislerin,zabıtanın yanlarından geçtiğini görüyoruz ama onlarda duygusal davranıyor. Bunun önüne geçilmesi gerekir.

Vatandaşlar dilencilerden son derece rahatsız. Ve bir an önce bu uygunsuz durumun ortadan kaldırılmasını ve önlem alınmasını istiyorlar.

Tekrar görüşmek dileğiyle hoşçakalın…


#
İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ editor

YAZARIN SON YAZILARI

31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerine Sayılı Günler kala…

31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerine Sayılı Günler kala…

İzzettin KÖMÜRCÜ / Seçimlerin huzur ve güvenli geçmesi en büyük temennimiz.
Çanakkale Geçilmez

Çanakkale Geçilmez

Çanakkale Zaferi Heyecan Ve İbret Verici Destandır
12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü

12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü

İstiklal Marşı’nın Kabulü
Güle Güle Başkan Tacettin Özkaraman ve Meclis üyelerimiz

Güle Güle Başkan Tacettin Özkaraman ve Meclis üyelerimiz

Taraklı siyasi tarihinden Tacettin Özkaraman’ın 3 dönem Belediye Başkanlığı dönemi tarih sayfalarına geçmek üzere.
Heyecansız Seçim Dönemi

Heyecansız Seçim Dönemi

1 Nisan sabahı’nı yaşayıp göreceğiz
20.yıla Merhaba

20.yıla Merhaba

Gazetemiz YENİGÜN 19 yılı geride bırakarak 20. yayın hayatına başlıyor.

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.