Geri
M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

Yeni-mi;… ? Yıl...!

Dünyasına, dünyasına; dünyasına doymayanın dün gittim yasına...

Hiçbirimiz gelecek yılın bizler için ne getireceğini ne götüreceğini bilmiyoruz.
Hepimiz bir şeyler bekliyoruz. Umut dünyası diyelim. Umut beşerin ekmeyi- imiş… Ye ye bitmez.

Evet değerli dostlar;
Giden her yıla eski yıl diye bakarken yeni gelen yıla da yeni bir yıl diyoruz. Ben biraz farklı düşünüyorum bu konuda. Bana göre gelecek yıl giden yıldan yeni değil bence. Gidenden daha eski ve daha yaşlı bir yıl. Yorgun, durgun, üzüntülü… Her geçen gün yükü daha da artan, tartısının topuzu git gide bozulan bir yıl bence.

Neden mi?
Acımasızca ormanları tüketilen, yangın yolu diyerek ormanlar birbirinden koparılan, taşocağı, kum ocağı derken her gün yıpratılan, dağlar gibi yığılan çöp yığınlarının altında kalan, yakılan yıkılan talan edilen, suların kirletildiği canlıların yok edildiği bir dünyada yaşıyoruz hepimiz. Bu olup bitenlerin karşısında çoğu insan sessiz sessiz izlerken; elindeki çöpü umursamadan yere fırlatabilen, tüküren duygusuz insanların elinde nasıl sabırla hizmetini sürdürebilecek ben bunu düşünüyorum… Karnının doyması cebinin dolmasından başka bir şey düşünmeyen menfaatinin esiri olmuş insanlarla nasıl baş edebilecek ben bunu düşünüyorum. Üzülüyorum bu gidişi nereye? Bütün davranışlarımız sanki bir an önce dünyayı tüketelim, yakalım yıkalım yok edelim der gibi. Dünya yinede sabrını sürdürüyor, hala gül gül olarak bitiyor, diken diken olarak çıkıyor. Hala kabak kabak tadında, karpuz karpuz tadında... Ne olur gelin hep birlikte bu tadı bozmayalım. Bozmak isteyenlere karşı çıkalım. Daha çok uzun ömürlü olsun, daha çok temiz ve doğal kalsın.

Bütün sağduyulu insanlara buradan sesleniyorum. Vicdanlarınızı dinleyin ve sesine kulak verin, sonra da bir araya gelip haykırın. ‘ ’ Çekin şu kirli ellerinizi dünyamızın üzerinden.’ ’ ‘ ’ Vaz geçin o kirli emellerinizden’ ’ Yük olmayın artık geleceğimize. Engellemeyin doğacak bebeği, koparmayın bitecek çiçeği. Artık dünyamız daha yaşlı, güneşimizin tesiri her geçen gün azalıyor. Yarınlarda onlara çok ihtiyacımız olacak. Kendinizi düşünmüyorsanız yavrularınızı düşünün, torunlarınızı düşünün aldığınız biletin numarasını değil. Çıkacak amortiyi değil, geleceğinizi düşünün, bi daha düşünün.

şayet dünyamızın sabrı tükenir sessizliğini bozarsa, felaket zincirlerinin ardı arkası kesilmez. Geç alınan tedbirlerin duası da olamaz.

Hepinize saygılarımı sunuyorum.



#yil #gun #yeni

Yazarın Diğer Makaleleri