Geri
M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

Kısas Nedir?

178. Ey iman edenler! Öldürülenler hakkında size kısas farz kılındı. Hüre karşı hür, köleye karşı köle, kadına karşı kadın kısas edilir. Ancak öldüren kimse, kardeşi (öldürülenin vârisi, velisi) tarafından affedilirse, aklın ve dinin gereklerine uygun yol izlemek ve güzellikle diyet ödemek gerekir. Bu, Rabbinizden bir hafifletme ve rahmettir. Bundan sonra tecavüzde bulunana elem dolu bir azap vardır.
179. Ey akıl sahipleri! Kısasta sizin için hayat vardır. Umulur ki (bu hükme uyarak) korunursunuz.
(BAKARA SURESİ)
Ben imam değilim. Fetva makamı hiç değilim. Düşündüklerimi siz saygı değer okuyucularımla paylaşmak istiyorum. Ben Sadece Allah’ a Onun Resulüne ve Kuran’ a inanan ve iman eden biriyim. Ve diyorum ki, Rabbimiz ne güzel söylemiş.

’ ’ Kısasta sizin için hayat vardır. ’ ’ Evet eğer bu ayetlerin hükümleri hayatımızda uygulansa idi öldürmeler asgariye inerdi. Suçsuz masum insanlar öldürülmezdi. Öldürenlerin idam edilmesi birilerinin cesaretini en azından kırardı diye düşünüyorum. Acımasız vicdansız insanları biraz olsun yola getirir di diye düşünüyorum. Eğer siz on lira çalana dokuz lira ceza keserseniz hırsızlığı önleyemezsiniz. Suç işleyene verilen ceza hak ettiğinin altında olursa onu mükâfatlandırmış olursunuz. Hak ettiğinin üstünde uygularsanız buda zulüm olurdu.

O zaman; zamana göre bazı yasalar değişmemeli. Kendi ellerimizle yaptıklarımızdan dolayı bazı olayların önü alınamıyor. Her kes kendi acısıyla kıvranıyor. Adalet diye bağırıyor. Aslında kısas diyor. İnanan inanamayan her insan bu kısas ayetini hayatında olmasını ister. Karşıyım diyenlerde başına böyle bir olay geldiği an bu ayeti haykırır. Neye karşı ve ne istediğimizi pek algılayamıyoruz. Kısacası. Kasıtlı olarak insanı öldüren kişiler kısasla yargılanmalı, yani idam edilmeli. Bu gün bu olaylar karşısında suskun olanlar başlarına böyle bir vaka geldiğinde asın bu insanı diye haykırmak zorunda kalacaktır.

Onun için idam yasası fikir üretenleri, buluş yapanları değil, haksız yere cana kıyanlar için zaruridir gereklidir diyor saygılar sunuyorum.

Sonuç: Yeni canlar gitmeden yetkililer bir an önce tüm insanların menfaati için kısas konusunu bir daha düşünmelidir. #kisas #karsi #idam #vardir

Yazarın Diğer Makaleleri