Mustafa Özbilge Mustafa Özbilge Dıngılım

SASKİ Hazretleri Öyle Buyurmuş!

Toprağa suyun yürüdüğü bu mevsimde, daima Çeşme-i Hızır arayanların hâl tercümesini yazmayı ne kadar isterdim...

"Kuru ekmekle bayat peyniri lezzetle yiyen/Çeşmeden her su içerken şükür Allah'a diyen" bir ecdadın çocukları olduğumuzu kitaplardan okuyarak değil, mahallelerinde biteviye akan Taraklı'nın çeşmelerinden öğrendik. İstanbul'daki âbidevî çeşmelerden değil, mahalle çeşmelerinden bahsediyoruz...

İzzettin Kömürcü ağabeyin Taraklıajans'taki "Bu Çeşmenin Suyu Kesilmez ki? " başlıklı haberini okuduk. Haber metnini iktibas ediyorum:

"Taraklı ilçesinde, merkezde, Kültür Evi önündeki tarihi çeşmenin suyu, SASKİ tarafından kesildi. Vatandaşlar çeşmede suyun kesilmesine tepki göstererek: “Yaklaşık 100 yıldır akan bu çeşmenin de suyu kesilmez ki” diyerek SASKİ yöneticilerinin çeşmeden su akıtmasını istediler."

Türkiye öyle bir yer haline geldi ki devletin herhangi bir kurumunun, herhangi bir uygulaması hakkında hayra dönüşebilecek bir eleştiride bulunmak bile; sizi bölücü, ajan, darbeci, işbirlikçi kılabiliyor. Bu sebeple şimdi söyleyeceğim şeyler, beni de "su"dan sebeplerle bu sınıftan bir kimse yapabilir.

Bundan, yani suyumun ısınmasından çok korkuyorum(!)

Zira dün darbeci denilenler, sonradan özür dilenesi kahramanlara; dün kendilerini Türkiye'nin barış mücadelesini Türkçe anlatmaya adamış olarak iddia edilen öğretmenler, akabinde inlerine girilesi paralelcilere ve yine terörle müsemma kimseler, bakmışsınız bembeyaz barış elçilerine dönüşebilmekte... Suyun ne tarafa akacağı meçhul.

Türkiye genelinde durum bu olsa da Taraklı böyle olamaz. Olmamalı. Soğuk, câmid kurumları savunacağım diye kırk yıllık komşunla bozuşmak mantıklı değil. Hasta olduğunda, ambulanstan; yangın olduğunda, itfaiyeden; kıtlık geldiğinde maliye bakanlığından önce komşun yanında olur.

Kurumlar, adamın düğününde oynamaz, ölümünde hiç yas tutmaz! Gocasuya pirinç salmak, bir fırkaya bel bağlamaktan evlâdır! Çünkü bir de bakmışsınız, suyu getiren de bir, testiyi kıran da...

Devletin, Çanakkale'yi anma, Kurtuluş Savaşını anma, Sarıkamış'ı anma, Hz. Muhammed'in Doğumunu anma kabilinden ihdas ettiği seremoniler, aslında kendinin anılmasını beklediği insani olmayan anıştırmalardır.

Devlet hüzünlenmez, ağlamaz, dua etmez.

İnsana ne oluyor peki, ayağına devlet çivisi batmış bir arkadaşının sızısını hissetmek varken "o çiviyi kendi ayağına sen batırıp hükümeti yıpratmaya yönelik yıkıcı-bölücü-parçalayıcı bir organizasyonun peşine düşmektesin!" diyerek kendini paranoya makinesine dönüştürebiliyor. Bu mevzuu çok su götürür.

Suya gelirsek.

Evet Kültürevi'nin yanı başındaki çeşme akmıyor, otobüs durağının yanındaki çeşme şimdilik akıyor olsa da...

Yukarı mahalledeki yalaklı çeşme ve Merhum Ekrem Doğu amcanın evinin altındaki çeşmede su yok.

Yeni mezarlıkta bir damla su ara ki bulasın, eski mezarlıktaki Hattat Saim Özel'in çeşmesi kurumuş.

Ahi Naci'nin Hıdırlık'taki çeşmesinin aktığını görmek bana nasip olmadı. Bir dönem Hasan Duman'ın evinin arada, Rüştiye Sokağı'nda da bir çeşme vardı, hâlâ durur mu?

Yusuf Bey Camii önündeki çeşme kupkuru, ancak İslam harfleriyle müzeyyen kitabesiyle bir asrı aşmış Hüseyin Ağa'nın yaptırdığı Çınardibindeki çeşme gürül gürül akıyor. Bildiğim kadarıyla Çamçukuru'ndan gelen bu suya ŞAŞKİ burnunu sokamıyor.

Alman çeşmesi ve benim Dut ağacının katledildiği Yunuspaşa Çarşısındaki (Allah'tan bu ağaç, Gezi'den önce kesilmiş de, yazdığımız yazı bizi Gezici taifesinden kılmadı) çeşmeler akıyor.

Hamamönü'ndeki çeşmede ise yine bir kör tapa...

Hacı Ulvi amca da benimle aynı fikirde:

Büyükşehir Hazretleri öyle buyurmuş, öyle oluyor...


#
Mustafa Özbilge Mustafa Özbilge editor

YAZARIN SON YAZILARI

Uçmak

Uçmak

Mustafa Özbilge'nin "Uçmak" şiiri
Seçimi Kararsızlar mı Belirleyecek? (23)

Seçimi Kararsızlar mı Belirleyecek? (23)

Türk milleti, en kararlı olduğu dilinde bile bî-karar duruma düşürülmüştür. Dilinde bî-karar kılınan bir milletin ise hiçbir alanda istikrârı temin etmesi mümkün görünmemektedir.
Kardanadam

Kardanadam

...
Taraklı'nın İstiklâl Madalyaları (22)

Taraklı'nın İstiklâl Madalyaları (22)

İstiklal Marşında ifadesini bulan "en son ocak" apartman dairesinden tütmeyecektir.
Belediye Başkanları Muhtar Olabilecekler mi? (21)

Belediye Başkanları Muhtar Olabilecekler mi? (21)

Kararsızlığın, belirsizliğin hâkim olduğu anlarda dahi onların uykuları; kilitlenmiş "hayır" kapılarını açabilen istihâre uykusudur.
Şeytan Boşaltır

Şeytan Boşaltır

...

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.