Geri
M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

Keser Döner Sap Döner

Yaşadığımız bu gezegende geriye dönüp baktığımızda biraz da dikkatlice inceleme yaptığımızda ders çıkarabileceğimiz birçok hadise görürüz. Hani derler ya ‘’Alma mazlumun ah’ını çıkar aheste aheste’’ çıkmasa bile aheste aheste, mutlaka çıkar karşına son nefeste. Bile bile yapılan haksızlıklar mutlaka bir gün yapana kdv siyle geri dönecektir.

Değerli dostlar. Hepimiz şunu iyi biliyoruz ki, hiç kimse dünyaya iki defa gelmeyecek. Her insan yaşadığı ömrün hesabını yaratana tam tamına verecek. Biz inananlar bunu böyle bilir böyle anlar ve böyle yaşamaya gayret ederiz. Birilerinin güvendikleri bir yer mi var ki acaba diyerek merak etmeden duramıyorum. Kim bunlar derseniz, 1-haksızlığı bile bile uygulayanlar. 2- haksızlık karşısında sus pus olanlar. 3-işine geldiği gibi fetva verenler. Üç kuruşluk menfaati için fır dönenler. Adam ayıran ve kayıranlar. Acaba neye güveniyor? Kul hakkının tövbesi yoktur benim dinimde. Ben böyle biliyor, böyle inanıyor ve böyle de yaşamaya çalışıyorum. İnsan olarak kusurluyuz, bilmeyerek kusur işleyebiliriz. Ancak bile bile haksız yere taraf tutanlar ve tarafsız olamayanlar acaba geceleri rahat uyuyabiliyorlar mı? Gerçekten uyuyabiliyor iseler onlardan korkulur. Neden biliyor musunuz, insanlıktan bir eser üzerlerinde kalmadığı için. Bu tip şahsiyetlerde (!) gurur ve kibir hat safhayı aşmış ve insanlığın dışına çıkmıştır. Onların gözleri vardır ama görmezler. Kulakları vardır işitmezler. Kalpleri vardır ama hissetmezler. Allah kimseyi bu zihniyette olanların durumuna düşürmesin.

Evet değerli dostlarım. Hayatı doğru yaşamak için ilkeli bir yaşam, meziyetli bir insan, şahsiyetli bir tavırla onurlu bir şekilde Mevla bizleri bu fani dünyayı tamamlamayı nasip etsin.

Gururlu değil onurlu, kibirli değil vakarlı bir şekilde yürümek insana yakışan en güzel bir davranıştır. Bu da ancak yüce kitabımızın mesajı idrakimize yansımasıyla mümkün olur.

‘’İnsanın yapığının karşılığından başka bir şey yoktur’’ (Ayet-i Kerime)

#vardir #bile #aheste

Yazarın Diğer Makaleleri