Geri
M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

Bu Gezegen İnsanlığa Emanet

Sahipsiz vatanın batması haktır, sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır. M.Akif ERSOY

Yüce Yaradan insanoğlunu yaratmadan önce insanoğlunun tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir âlem yaratmış; insanoğlunun emrine sunmuş ve dünya denilen bu gezegende belirli bir süre misafir etmiş ve etmeye de devam etmektedir. Milyarlarca önce yaratılan bu âlem milyarlarca insanı üzerinde barındırmış bütün yaramazlıklarına rağmen nimetlerini kesmemiş ve cömertçe vermeye de devam etmektedir. Şu yeryüzü sofrasına bir bakın. Adlarını saymakla bitiremeyeceğimiz nimetlerle dolup taşmaktadır. İnsanoğlu nimetlerden elde ettikçe uslanması gerekirken maalesef birçoğu azmaktadır. Kendisini sanki bu dünyanın hâkimi gibi görmeye çalışanlarla mazlumlar arasında hep kavga olmuş şu asırda bile yine koca dünyaya maalesef sığamıyoruz. İnsanoğlu ihtirasını kanaate dönüştüremez ise yeryüzünü talan eden, elde ettiği mallarıyla şımaran ve gözü doymayan bir hale gelir.

Kendilerinin nefislerinin azgın ellerine bırakan bu aymaz ve doymazlar dünyanın her ülkesinde mevcuttur. Bulundukları alanlarda tahribatlar, savaşlar, vurguncular, yalancılar ve talancılar bunlardır ve bunlarla işbirliği içindedirler. Yeryüzünde kurulabilecek tüm dengeler bu zihniyetteki kişiler tarafından bozulmaktadır. Çünkü onlar dengeleri kendi çıkarları doğrultusunda dizayn ederler. Ayeti Kerime: ‘ ’ Kendilerine yeryüzünde bozgunculuk yapma denildiğinde, bizler ıslah ediciyiz derler; asıl bozguncular kendileridir ama farkında değildirler’ ’ . Bu bozguncuların karşısında ferasetli kişiler ancak mücadele edebilir. Feraset ise Kur- an’ ın mesajları idraklere yansımış şuurlu kişiler tarafından oluşur.

Ferasetli kişileri nasıl anlayabiliriz derseniz çok kolaydır onları tanımak. 1-çevresinde olup biten hiçbir olaya karşı duyarsız olamaz. 2-israftan uzak durur. 3-kavgacı değil barışçıldır. 4-devamlı mazlumların yanındadır. 5-güçlünün yanında değil haklının yanında yer alır. 6-hayattan kur’ ana değil, Kur’ an dan hayata bakar. 7-Mal yığmadan uzak durur ve infak eder. 8-haktan adaletten ayrılmaz. 9-ferdiyetçi değil toplumcudur.

Sonuç olarak diyebiliriz ki, üzerinde yaşadığımız bu gezegene ne kadar sahip çıkabilir isek o kadar ömrü uzun olur. Ne kadar seyirci kalır isek o kadar da talan olur. Ayet i Kerime: ‘ ’ Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın’ ’ Bir başka Ayet-i Kerime: Kendi ellerinizle işlediklerinizden dolayı karada ve denizde (Fesat çıktı)düzen bozuldu’ ’ . Hiçbir ağaç kendi meyvesini yemez. Bizler saymakla bitiremeyeceğimiz nimetlerle dolu bu gezegene sahip çıkmalıyız. Yoksa bu açgözlü gözü dönmüş insanların eline bırakırsak kıyameti bir an önce görürüz. Bizlere emanet edilen bu gezegende yaşadığımız sürenin hesabını Yüce Allah’ a veremeyiz. Kıl beşini tut işini diyenlerden olmayalım.

Kıldırırlar beşini, Tuttururlar işini, Bir gün gelir kaldırırlar leşini…

Kalın sağlıcakla değerli dostlar.


#strong #kisiler #sahip

Yazarın Diğer Makaleleri