Geri
M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

Sesli Düşünebilmek

Sesli düşünebilmenin yolunu kapatanlar ya da konuşmak isteyenlerin cesaretini kıranlar hep kaybedenler olacaktır. Onlar övgüden hoşlandıkları için çevrelerinde sadece riyakâr insanların toplanmasını sağlayarak kendi beceriksizliklerini kamufle ettiklerini zannederler. Hâlbuki arkadan konuşmaların ardı arkası dinmeyeceği ve yeri geldikçe gündem oluşturulacağı bir zeminin temellerini atmış olurlar.

Sesli düşünme ortamını sağlayanlar her zaman kendinden emin olan ve kendi düşüncelerini savunan aynı zamanda başkalarının fikirlerinden de yararlanan açık görüşlü insanlardır. Kendi yetki alanlarını bir baskı aracı gibi kullanan kişiler kendilerini geliştirmede her zaman eksik kalacaklardır. Çünkü sesli düşünmenin olmadığı yerler çıplak krallarla dolar taşar. Sonuç biri çıkar ‘ kral’ çıplak deyiverir.

Sonuç olarak diyebiliriz ki, insanlar her zaman eleştirilere açık olabilmeli ki, önünü sağlam görebilsin ve ayakları yere sağlam basabilsin. Aksi halde çürük tahtalara basarak yol alması zorlaşır. Karşından konuşma imkânını bulamayanlar arkandan konuşur… Giyindiğimiz gibi karşılanır, davrandığımız gibi uğurlanırız.

#zaman

Yazarın Diğer Makaleleri