Geri
M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

İşimiz Çok Zor

İşimiz Çok Zor

Bin yıllık tarihimize kısaca bir göz attığımızda ve birazda düşünme yeteneğimizden kırıntılar bulunuyor ise çıkaracağımız çok dersler buluruz. Düşünün bir kere. Yirmi iki milyon küsur kilometre kare üzerinde hüküm süreceksiniz; sonra da yedi yüz bin küsur metre kare toprak üzerinde kavgalı bir yaşamı kendinize hayat tarzı seçerek yaşam mücadelesi vereceksiniz, olacak şey mi? Neden barış içinde yaşayamıyoruz. Birbirimizi anlamaktan aciziz. Neden bir türlü bir araya gelemiyoruz. Çanakkale de omuz omuza savaşan bu Millet neden boğaz boğaza. Nerede yanlış yapıyoruz hiç muhasebesini yaptık mı? Birbirimizi anlamaya çalıştık mı? Karşımızdakine konuşma fırsatı verdik mi? Bir asır önce Yirmi iki milyon küsur kilometre kareyi parsel parsel bölüşüp sınırlar çizen zihniyeti tanıdık mı? 

Bizi paramparça eden o zihniyet bizleri hiç bir araya getirir mi? Daha da küçültmek ister yutmak için. Bir asırdır beraber olduğumuz Osmanlı Toprakların da kan ve gözyaşı hiç dinmedi bu gidişatla da dineceğe benzemiyor. Üzülüyor insan. Bizleri bir arada tutan tılsım neydi, şuan neden hep kavga ediyoruz. Üç çadırdan üç kıt ‘a ya yürüyen atalarımız hangi değerlerle yaşıyordu? Bu gün neyimiz eksik ya da nerede yanlış yapıyoruz. Avrupa eğlenip kadeh kaldırırken bizlerde birbirimizi yemeye devam ediyoruz. Kardeş kardeşi vuruyor. Her yanımız ateş çemberi. Zaman birlik olma zamanı. Zaman kardeş olma zamanı. Kimse karlı çıkmaz bu çatışmalardan; dış güçler hariç.

Bu değerli vatanın kıymetini bilmeliyiz. Bu toprakların değerini bilmemiz gerekir. Şayet sahip çıkamaz ve elimizden giderse bir daha geri dönülmeyecek bir yola gireriz ki Allah korusun bütün geleceğimizi ırgatlığa mahkûm ederiz.

Sonuç olarak diyebiliriz ki; dünyada cennet yaratılsaydı Türkiye de yaratılırdı. Bu güzel vatanın kıymetini bilelim. Oynanan oyunlar kimler tarafından desteklendiği aslında belli. Bugün işbirliği içinde olduğumuz ülkeleri de bir gözden geçirelim. Ben inanıyorum ki biz kendimize gelmek istiyor isek dost kabul ettiğimiz dostları(!) dost olmaktan çıkaralım. Onlar kendi hesaplarını doğru yapıyorlar. Onun içindir ki tüm savaşlar İslam ülkelerinde. Hani İslam barış diniydi. Neden Müslümanlar birbirini boğazlıyor. Bu fitne tohumları nasıl ekildi aramıza. Bu çarkı kim çeviriyor. Artık kendimize gelme zamanı. Zararın neresinden dönersek kardır. Dost olalım dost kalalım. Geç alınan tedbir tedbirsizliktir.

Saygılarımla.


#dost #zamani #birbirimizi #neden #kusur

Yazarın Diğer Makaleleri