Mustafa Özbilge Mustafa Özbilge Dıngılım

Manzara Ol-mak

Haritayı elinde tutmak, manzarayı göstermediği gibi nazariyat olmadan manzaraya bakmak da boş, yahut yanlı (taklîdî) bir bakıştan öteye gitmiyor.

Dinlediğimiz bir konferansın, halk üzerindeki tesirini konuşurken bir arkadaşım atılarak: “Artık dinlediklerim değil, olayların içerisinde bir şeyleri görebilmek beni asıl etkiliyor” dedi.

Okumanın (kitap vs.) ve dinlemenin (ders vs.) dışında üçüncü bir yoldan bahsediyordu. Kendisini yakından tanıyor olmam; bu sözlerini, okumanın tembelliğine yahut dinlemenin tahammülsüzlüğüne yormamı uzak tutmaktaydı. Öyleyse ilk ikisine, üçüncüyü tercih edilebilir kılan şey neydi?

Okumak da anlatılanları dinlemek de kişide bir nazariyat oluşturmakla beraber, bunun amele tatbikinin çoğunlukla uzak “düş”mesi, kişiyi hayatın dışına çıkarıyor, onu hayata dâhil etmiyor, düşürmüyor.

Faydanın (faydacılığın değil) neresinde olduğunu, yerini-yurdunu (mevki’) görmeye çalışırken kaybolduğunu, kendisinin bütün bu okumaların-dinlemelerin içerisinde silindiğini ve daha çok silindiğini fark eden insan, olayların (vak’a) cereyanında bir şeyleri aramaya yöneliyor.

Olayların içerisinde bir şeyleri aramak; olayların gelişimini izlemek, izini (eser) sürmek anlamına gelebilir. Mesela haritanın elinde olması, dünyanın bilinmeyen yerlerini keşfettiğin anlamına gelmiyor. Evde, masanın üstünde bütün ölçekleri yazıp; dağları, ovaları, denizleri, şelaleleri ve çölleri parmağınla gösterip koordinatlarını, enlem-boylam hesaplarıyla tespit edebilir insan.

Ama yollara düşmek, gördüklerimiz üzerinden haritayı yeniden okumak, ya gerçeklik...

İnsan bu noktada, manzaraya yabancı bir nazarla bakamaz, aksine akraba bir nazarla yaklaşır, kendine manzarada bir yer arar ve oraya yerleşebilir hatta manzaranın kendisi de olabilir. Böylece aynada kendini seyredurur.

Bu, çift taraflı bir mutluluk, beklenen, umulan bir karşılaşma…

Haritayı elinde tutmak, manzarayı göstermediği gibi nazariyat olmadan manzaraya bakmak da boş, yahut yanlı (taklîdî) bir bakıştan öteye gitmiyor. Rotasız, pusulasız denize açılmak...

Bilmiyorum, yaşadığımız münazaraların (çekişmelerin) pek çoğu belki de buradan kaynaklanıyor.


#
Mustafa Özbilge Mustafa Özbilge editor

YAZARIN SON YAZILARI

Uçmak

Uçmak

Mustafa Özbilge'nin "Uçmak" şiiri
Seçimi Kararsızlar mı Belirleyecek? (23)

Seçimi Kararsızlar mı Belirleyecek? (23)

Türk milleti, en kararlı olduğu dilinde bile bî-karar duruma düşürülmüştür. Dilinde bî-karar kılınan bir milletin ise hiçbir alanda istikrârı temin etmesi mümkün görünmemektedir.
Kardanadam

Kardanadam

...
Taraklı'nın İstiklâl Madalyaları (22)

Taraklı'nın İstiklâl Madalyaları (22)

İstiklal Marşında ifadesini bulan "en son ocak" apartman dairesinden tütmeyecektir.
Belediye Başkanları Muhtar Olabilecekler mi? (21)

Belediye Başkanları Muhtar Olabilecekler mi? (21)

Kararsızlığın, belirsizliğin hâkim olduğu anlarda dahi onların uykuları; kilitlenmiş "hayır" kapılarını açabilen istihâre uykusudur.
Şeytan Boşaltır

Şeytan Boşaltır

...

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.