Abdurrahman ZEYNEL Abdurrahman ZEYNEL Kalem

Sevgi Dili

İnsan tabiatı icabı çevresiyle bütünleşmek, yerleşmek, mal-mülk edinmek daha ilerisi yeni icatlar yapmak gerektiğine inanır.

İnsanlık tarihini ister Hz. adem ile başlatın , isterseniz klasik tarih sıralamasına tabi tutun geleceğimiz yer, duracağımız durak şu anki dünyadır.

Elbette yarın; insanlık tabii mecrasında yürüyerek yeni keşifler yapacak, yeni kavgalara sahne olacaktır.

Bu noktada insanlığın zarar görmemesi için ortak bir dil geliştirmek gerekir. Bu ortak dil "sevgi dili" olmalıdır.

"Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır" deyimi bu gerçeği işaret eder. Kavalını üfleyen çobanın nağmeleri koyunları nasıl peşine takıyorsa, Hint fakiri üflediği enstrümanı yardımıyla dünyanın en zehirli yılanlarını dans ettiriyorsa, sevgi dili de kavgaya tutuşmuş insanları bu işten vaz geçirebilecek enstrüman olmalıdır.

Tarih boyunca insanlık çok ama çok acılar çektiler. Bu işin Fitilini; Firavunlar, Karunlar, Neronlar, dünyayı zapt etme arzusundaki emperyalistler yaptılar.

Özellikle Orta Çağda Avrupa'da rahipler öncülüğündeki mezhepler savaşı, sömürge elde etmek için çıkarılan birinci dünya savaşı, ideolojilerin hakimiyeti için çıkarılan ikinci dünya savaşıyla insanlığın mahvına sebep oldular.

İnsanlık çektiği bu acılardan ders çıkardı derken 1990'lardan itibaren başlayan ve şiddetini gittikçe artıran Ortadoğu petrol havzalarını ele geçirme ve kontrol etme kavgası 20 milyon insanın yer değiştirmesine, yerini yurdunu bırakmasına sebep olurken, yüzbinlerce bölge insanının ölmesine neden oldu.

Gelinlik kızlar fahişe, damatlık çağındaki gençler kötü niyetli insanların oyuncağı oldular. Geldiğimiz yerde Özellikle Müslüman coğrafyası kan ağlamaya devam ediyor. Namusu payimal olan Müslüman kızı, ne uğruna öldüğü belli olmayan Müslüman genci...

Evet; insanlık testten geçiyor. Sömürgeciler, ile mazlumlar arasında meydana gelen bu kavgayı sonlandırmak gerekir. Silahların sustuğu, sevgi dilinin hakim olduğu bir ortam oluşturulmalıdır.

Dünyada artık silahların sesi değil sevgi dilinin nağmeleri yankılanmalıdır. Müziğin nağmeleri, laboratuarların duvarlarında yankılanarak insanlığı kurtaracak, insanı yaşatacak ilaca dönüşmelidir.

Sevgi dili cerrahların neşterlerinde hastaların yaralarına merhem olmalıdır. Askerlerin silahlarında namusluları korumak, zalimlere meydan vermeyecek şekilde sadece caydırıcı güce dönüşmelidir.

Sevgi dili siyasetçinin hayatına iyilik, güzellik, vefa, saygı, bütünleştirici biçimde yansımalı, insanlar hukuk normlarının çizdiği en geniş çerçevede fikirlerini söylemelidir. Sevgi dili bütün bu kapıları açmalı ve insanlığa Peygamberlerin açtığı yolu hatırlatmalıdır.

Bu çağda Türk Aydınları, düşünürleri ve eli kalem tutanlar toplumda sevgi dilini yaygınlaştırmalı, söylemlerini Ahmet Yesevi, Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre, Mevlana, Şeyh Edebali çizgisinde geliştirerek, Alvarlı Muhammet Lütfü Efenin şu dizelerinde görüşleri hayat bulmalı:

"Dilde ki Rahmân olur/ Dertlere dermân olur/ Zâde fermân olur/ Bayram o bayram olur" ifadeleriyle gelişmeli ve "Aşık der incitenden/ İncinme İncitenden/ Kemalde noksan imiş/ İncinen İncitenden". 

Mısralarındaki felsefik görüşleri yakalar ve insanlık rüştüne kavuşur. Düşüncelerimle....


#
Abdurrahman ZEYNEL Abdurrahman ZEYNEL editor

YAZARIN SON YAZILARI

Heybeliada Papaz Mektebi Ve Rum Okulları

Heybeliada Papaz Mektebi Ve Rum Okulları

Radikal İslamcıların Değişimi

Radikal İslamcıların Değişimi

Azınlık Ve Misyonerler, Ve Osmanlının Yıkılışı

Azınlık Ve Misyonerler, Ve Osmanlının Yıkılışı

Azınlık ve Misyoner Okullarının Osmanlının Yıkılışındaki Rolleri
Tuzak Ve Provakatör

Tuzak Ve Provakatör

Osmanlı Pay Edilirken

Osmanlı Pay Edilirken

Aziziye Tabyaları, Nene Hatun Ve 9 Kasım Ruhu

Aziziye Tabyaları, Nene Hatun Ve 9 Kasım Ruhu

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.