İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ Taraklı Mektubu

Geleneksel Hayır Pilavları

Geleneksel
Hayır Pilavları

Değerli Okuyucular

Bu gün sizlere Taraklı’ da ki yine güzel bir gelenekten bahsedeceğim. Her yıl köylerimizde sırayla yapılan hayır pilavlarından bahsedeceğim.
Yüz yıllardan beri köylerimizde sürdürülen hayır pilavları geleneğinde ki asıl amaç hasat zamanına girecek olan köylünün ürününden bol verim elde edebilmesi için dua ettiği zamandır.Ayrıca köyler arası dostluk ilişkilerinin de kuvvetlendirildiği geleneksel olarak yapılan hayır pilavlarında köylerimiz sırayla belirlenmiş günde iş mevsimi arifesinde pilavlarda bir araya gelirler.Her köy pilav gününü belirledikten sonra köyün ileri gelenleri muhtarın ve ihtiyar heyetinin öncülüğünde toplanır.Pilav gününde harcamalar ne ise hane başı olmak üzere taksimat yapılır.Bu taksimatta heyet ne diyorsa odur.Kimse itiraz etmez.Yani hayır pilavı köylünün sosyal dayanışmasını da göstermektedir.Öncelikle kadınlar yufka hazırlayacaktır.Haftalar önce pilav için yufka hazırlanır.Akşamdan büyük kazanlar pilav yerine götürülür.Kurban edilecek hayvanlar bir gün önceden kesilir.Gecede bu işin ehli kişiler tarafından pilavlar pişirilmeye başlanır.O gece sabaha kadar uyku uyumak yoktur onlara.İlçeye bağlı köylerden ve köy hane sahiplerinin misafirlerinin toplanması ile daha önceden düzenlenmiş herkesin rahatlıkla oturabileceği bağdaş kurabileceği köyün en geniş yerinde çimenlikte toplanılır.Burada hep birlikte hayır duaları yapılır.Duaların ardında öğle namazının kılınması ile birlikte mevlit okunur.Artık pilav yeme vakti gelmiştir.Büyük kazanlarda pişirilen etli bulgur pilavı yanında yufka ve ayranla birlikte meydanda yaklaşık sekizerli onarlı gruplar halinde oturanlara dağıtılır.Dağıtım işi o köyün gençleri tarafından yapılır.İşin en güzel tarafı bu iş çok düzenli yapıldığı zaman aynı anda yüzlerce kişi pilav yemektedir.Aynı uygulama erkeklerin pilav yeme sırası bittikten sonra kadınlarda da yapılmaktadır.
Pilavların yenilmesinin ardından artık dost sohbetleri başlayacaktır. Tabi genç delikanlılar ve kızlar için ayrı bir heyecanda başlayacaktır. Doğrusunu söylemek gerekirse bir çok köyümüzde pek çok evliliklerin temeli bu hayır pilavlarında atılmıştır.
Bundan birkaç yıl öncesine kadar birçok köyümüzde pilavdan sonra çeşitli sportif organizasyonlar yapılmakta idi. Örneğin her köyde güreş olurdu. Karakucak dediğimiz güreşlere artık hayır pilavlarında yer verilmiyor. Sebebide bu müsabakalar yarışmaya dönünce köyde istenmeyen huzursuzluklar oluyor. O nedenle her türlü müsabakalar hayır pilavlarında yer almaz oldu.
Değerli Okuyucular yüz yıllardan beri devam eden bu güzel geleneğimizin sürdürülmesini diliyorum.Bu yılda Taraklımızın köylerinde hayır pilavları başlamak üzere..Pilavlarda ayrı bir gelenek ise özel davetiyesi falan olmaz.Tarihi duyan gelir.Sizlerde her hangi bir köyde hayır pilavı olduğunu duyarsanız mutlaka katılın.
Tekrar görüşmek dileğiyle Taraklı’dan selam ve sevgiler...Esen kalın..

#
İzzettin KÖMÜRCÜ İzzettin KÖMÜRCÜ editor

YAZARIN SON YAZILARI

Yeni Belediye Başkanı’na AÇIK MEKTUP

Yeni Belediye Başkanı’na AÇIK MEKTUP

Taraklı'nın Yeni Seçilen Belediye Başkanı'na açık mektup
O an…

O an…

Gazete sayfalarının sonlarına gelmiştim ki karşı masada 75 yaşındaki Kadir Aktepe’ye takıldı gözlerim.
Yeni Başkan Yeni Umutlar…

Yeni Başkan Yeni Umutlar…

31 Mart Pazar günü ülke genelinde gerçekleştirilen mahalli idareler seçimleri Taraklı’da huzurlu bir şekilde tamamlandı. Seçimlerde Cumhur İttifakının Sakarya’da ki tek MHP li adayı İbrahim Pilavcı 2853 oy alarak
31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerine Sayılı Günler kala…

31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerine Sayılı Günler kala…

İzzettin KÖMÜRCÜ / Seçimlerin huzur ve güvenli geçmesi en büyük temennimiz.
Çanakkale Geçilmez

Çanakkale Geçilmez

Çanakkale Zaferi Heyecan Ve İbret Verici Destandır
12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü

12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü

İstiklal Marşı’nın Kabulü

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.