Geri
M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

Sağlam Zemin, Sağlam Adım

Her aklın bir fikri her fikrinde bir yolu ve yönü vardır. Fikirlerdir insana yön veren. Yol gösteren. Her fikir fikir değil her zikir de zikir değildir. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi de olamazsınız. Emanetlerin ehil olanlara verilmesini ve Ehli zikirden de yararlanılmasını ister yüce dinimiz. ‘’İşlerinizi İstişareyle Yapınız’’ ‘’Ve onlar, işlerini aralarında toplanıp istişare ederler’’ (Şura: 38-39) hatalarınızı kusurlarınızı en aza indirmek istiyor iseniz Kuran’ın mesajını idrakimize, İdrakimizi de hayata yansıtırız. Yürürken attığınız adımlardan emin olmanız ve zemininde sağlam olmasının bilincinde olmalısınız. Her insanın bir sorumluluğu ve bir de mes'uliyeti vardır. Önce kendinden, sonra çevresinden ve bulunduğu konuma göre ülkesinden ve bütün dünyada olup bitenlerden sorumludur insan. İşte bu sorumlulukların bilincinde olabilmen için alacağın kararların mutlaka istişare yoluyla olması gerekir. Aklından fikrinden yararlanılan her kişi kendi işinin ehli olmalıdır. Aksi halde ucu görünmeyen bir tünelin içinde kaybolur ya da kaybedersin.

Fikirler açık seçik konuşulabilen ortamlarda hayat bulur ortaya çıkar. Özgür ortamlarda doğru fikirler elde edebilirsiniz. ‘’Tenkit hakkı olmayan yerde alkışlar koca bir yalandır diyor’’ Merhum Cemil Meriç. Doğru konuşmayan yok ama doğru iş yapan kaç kişi var. Her kes işine gelen doğruları savunur hale geldi. Çöküşe giden yol işte bu yoldur. Hayatta kalabilmek Ayakta kalabilmektir. Ayakta kalabilmek ise attığın adımların bilinç ve şuur terazisinde tartılmalı ve değerlendirilmelidir. Topuzu kaçmış kantarlardan tartı aleti olamaz. Topuzu kaçmış kantar bir gün gelir seni de tartar. .

Sonuç olarak diyebiliriz ki, hür düşüncenin düşünme ortamlarını geliştirerek sesli düşünen insanların düşünme ortamlarını sağlamak, sağlam olan ile çürük olanları ayrıştıran bir ortak akıl ve hakaretten uzak tüm düşünenlerin düşüncelerini korkmadan sergileyebileceği bir zemin oluşturarak tüm insanlık âlemine faydalı ve yararlı işler yapmanın mutluluğunu yaşatmış olursunuz. Böyle bir ortam oluşturduğunuzda kabahatlerin azalacağı, hapishanelerin kapanacağını, kardeşlik duygularının yeşereceğini aynı zamanda geleceğiniz için bırakılabilecek en güzel miras olacağını hisseder dünyadaki vazifenizi yapmış olarak ayrılırsınız. İşte o zaman arkanızdan hayır dualar eksik olmaz.

Kalın sağlıcakla.


#dogru #fikir #her

Yazarın Diğer Makaleleri