Geri
M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

Mutluluk Nedir? Nasıl Elde Edilir ?

Mutluluk parayla satın alınabilecek bir şey olsaydı zenginler dünyanın en mutlu insanları olurdu. Peki, insanlar neden mutsuz oluyor. Mutluluk nedir, gönül rahatlığı, huzuru nasıl oluşur. Mutluluk ne malda, ne parada ne şöhrette ne de menfaatte. Çok zenginler gördüm, çok şöhretliler gördüm, çok mal sahipleri gördüm iç dünyaları daralmış gönülleri kararmış sıkıntıdan patlamamak için kendilerini içkiyle ya da uyuşturucularla avutuyor ve zamanlarını tüketmeye çalışıyorlar. Görünüşte hiç dertleri yokmuş gibi hareket etseler de kendilerini bile kandıramazlar. Saraylarda oturup keyif çatanlar zannetmeyin ki rahat uyuyabiliyorlar. Belki sabahlara kadar odadan odaya dolaşıp sabah olmasını bekliyorlar. İşledikleri günahlar gönül huzurunu kaçırıp kabahatleri de arkalarından kovalıyor aslında. Ama farkında değiller. İç daralmalarının verdiği huzursuzluk yeryüzü güzelliklerini görmelerine de mani oluyor. Bulutlara bakarak yürümeye çalışanlar bulutları da göremezler. Başları dik yürümeye çalışsalar da gönülleri ezik ve nefeslerini zor alıyorlar aslında. 


Peki, mutlu olabilmenin yolu nedir. Helal rızk elde etmeyenlerin mutlu olmaları mümkün değildir. Onun bunun hakkını yiyenler mutlu olamazlar. Hak ve hakikati gözetmeyenler aynı durumdadır. Helal rızk elde etmeyenler Allah’ı unutmuş kimselerdir. Allah’ı unutanların yeryüzünde huzur bulmaları mümkün değildir. ‘’Kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur.’’ (Ra’d-28. Ayet) huzur bulan kalpte kötülük olmaz. Huzurlu olan kalp adaletlidir. Huzurlu olan kalp tarafsızdır. Huzurlu olan kalp malın esiri olmaz. Huzurlu olan kalp hakkı ve hakikati gözetir. Huzurlu olan kalp hakkın rızasına ve halkın teveccühüne mazhar olandır. Huzurlu olan kalp kendi menfaatini toplum menfaatleri önünde tutmaz.


Sonuç olarak diyebiliriz ki, üç günlük dünyamızı huzurlu geçirmek istiyor isek, helal kazanç elde edip Allah yolunda harcama hevesini içimizde yaşatmamız lazım. Yeryüzündeki güzellikleri tüm insanlarla paylaşmamız gerekir. Yanlışlara köstek doğrulara destek olmamız lazım. Birlik ve dirlik içinde olmanın yolunu aramak durumundayız. Gelip geçici menfaatlerin tuzağına düşmemek lazım... En önemlisi fırıldak olmayalım. Alma mazlumun a-hını çıkar aheste aheste. İşte en önemli sınav o da son nefeste.


Kalın sağlıcakla…

 


#huzurlu #kalp #lazim #allahi #elde #mutlu #mutluluk

Yazarın Diğer Makaleleri