Geri
M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

Havanda Su Dövmek

Şunların çoktu malları
Görün nice olmuş halleri,
Yakasız bir gömlek giymiş, 
Onunda yoktur yenleri.
Yunus Emre

Dünyayı kendi çıkarları doğrultusunda yönetmek isteyenler ve onların yandaşları oldukça yeryüzünde barıştan söz etmek havanda su dövmekten başka bir şeye yaramayacaktır. Kaderde kıvançta, barışta bölüşte adaleti sağlayamayan toplumlar insan yaşamına uygun bir ortamı kuramazlar. Böyle toplumlarda kin nefret haset fesat dolu insanların sayıları her geçen gün artar. 

Barışın yolu adaletten geçer sefaletten değil. Barışın yolu paylaşmadan geçer mal toplamaktan değil. Barışın yolu sevgiden geçer kin ve nefretten değil. Bütün olumsuzlukların sebebi mal sevgisinin kalpleri esir almasındandır. Mal cepte iman kalpte olması gerekirken bunun tam tersi günümüzde bedenleri esir almış durumdadır. Sabır ve şükür yapılabilecek bir ortamı sağlayamadık maalesef. Dünyaya gelirken ne getirdin de dünyadan giderken neyi götüreceksin ey âdemoğlu. Rabbena hep bana duasına bir son verelim. Yeryüzü tüm inanlığa yetecek kadar geniş, doyuracak kadar cömert. Aç gözünü doyurmak çok zor. Bir dilim ekmekle karnın doyar ama bir vadi dolusu altın verseler gözünü doyuramazsın. Sonunda gözünü ancak toprak doyurur.

Sonuç olarak diyebiliriz ki, mal sahibi mülk sahibi, nerde kalmış ilk sahibi, malda yalan mülkte yalan var birazda sen oyalan. Dünyaya gelmemizin manası ahretimizi kazanmaktır. Gönlünde cennet var ise peygamber efendimizin şefaatini değil şeriatını iste. Yolun kur’an yolu gönlün iman dolu olsun. Dünyada ve ahrette mutluluk istiyorsak benliğimizi mal ve servetten biraz uzak tutalım. Haksızlıklar karşısında sus pus olmayalım. Aklımızı cüzdana değil vicdanımıza bağlayalım. Umulur ki, Rabbimiz diğer hatalarımızı affeder.

İnşallah bu Ramazan’ı Şerif İslam âleminin dünya sarhoşluğundan kurtulup kendine gelmesine vesile olur.


#mal #yolu #gozunu #gecer

Yazarın Diğer Makaleleri