Geri
M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

Hangisi Daha İyi?

Yaklaşık 13 yıl içinde 5-6 defa değiştirilen Eğitim ve Öğretim sistemi...

Yamalı bohçaya dönen Eğitim Öğretim müfredatı yine değiştiriliyormuş. Ne yapmak istediğimizi acaba biliyor muyuz? Her yapılan değişikliği çalıştaylar yapmadı mı? Acaba diyorum her defasında yeni çalıştaylarmı oluşturuldu. OKS yanlış dediler yerine SBS yi getirdiler. 3 yıl sonra bu olmadı dediler yerine TEOG getirildi. Ders sayıları günlük 8 saate çıkarıldı buda yanlış oldu dediler 7 saate indirildi. Şimdi ders yoğunluğu fazla deyip yeniden ders sayısını azaltmak ve konularını hafifletmek istiyorlarmış. Yapılan değişikliğin 2016-2017 Eğitim Öğretim yılında uygulamaya konulacağı konuşuluyor. Merak ediyorum acaba bunun ömrü ne kadar olacak. Aynı iktidar döneminde değişen bakan sayısı 6 oldu. Yeni bakanımızın yeni müfredatını merak ediyorum. Acaba kaç yıl ömrü olacak. Hangi çalıştayla çalışıldığını da merak ediyorum. Başka bir merakım daha var. Önceki çalıştaylara bir şey sorulmuş veya onlardan fikir alınmış mıdır?

Sonuç diyorum ki, narinciye fidanlarından ürün alınmayacak bir iklimde çeşitlerini denemek ya da dikmek bir işe yaramayacağını tarımla uğraşan her çiftçi bilir. Kalkınmışlık eğitimle doğru orantılıdır. Eğitimde yapılan hataların telafisi mümkün değildir.

Eğitimde köklü bir devlet politikası oluşturulamazsa Bizler sadece gelişen ve değişen dünyada baş döndüren icatları ibretle hayranla ve şaşkınlıkla izleyeceğiz.

Bu durum bize yakışırmı kararı siz verin.

Kalın sağlıcakla.


#ediyorum #merak #ders #dediler #yeni #ogretim #egitim #yil

Yazarın Diğer Makaleleri