Geri
M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

Seçimle Gelen Seçimle Gitmeli

Halkı İkna edin İmha etmeyin.

‘’İnsanın büyüklüğü doğruyu seçmede değil seçme özgürlüğündedir’’ diyor Rahmetli Ali İzzet Begoviç.

Doğru olan bir şeyi zorla kabul ettirmek gayri insani ve gayri ahlakidir. O zaman seçimle gelen bir iktidar ancak seçimle gider. Çoğunluğun kararına saygı duymayanlar saygısız insanlardır. Halka ve hakka inananlar gerçek demokrasiye inananlardır. Hakkın rızasını kazanmak ve halkın teveccühüne razı olmaktır insanlık. Bunun dışında oluşturulmaya çalışılan yapılar gayri insani ve gayri ahlakidir.

Ülkemizde maalesef geçmişte bunları yaşadık ve gördük. Ben şahsen özgürlüğü ve bağımsızlığı insan karakteriyle eş görüyorum. 60 ihtilal’ inde çocuktuk. 80 ihtilal’ın de delikanlıydık 98 de post modern darbeden de bilgimiz var. Halkın rızasıyla işbaşına gelemeyenlerin ihtirasından başka bir şey değildir bunlar.

Dünyayı kendi çıkarları doğrultusunda yönetmek isteyenlerin düşüncelerine alet olmayalım. Aklımızı vicdanımızla tartalım, cüzdanımızla değil. Kafalar kiraya verilmemeli. Yanlış bir şeye top yekûn köstek doğru olan şeylere de top yekûn destek vermeliyiz. İşlerimizi istişareyle yürütmeliyiz.

Sonuç olarak diyebiliriz ki, özgürlüğün temelinde sesli düşüne bilmek ve özgürce yazabilmek vardır. Bir toplumda insanlar sesli düşünmekten korkar hale gelmeye başlarsa bil ki orda baskı ve çıkarlar ön plana geçmiştir. Özgürlük ve bağımsızlık insanın karakterini oluşturur. Aksi halde riyakar insanların sayıları artar. Özgürce bir yaşam dileğiyle bu güzel vatanımız üzerinde insan iradesi olmayan bir yönetimi rabbim nasip etmesin. Şuurlu insan ve güzel bir lisan ile aklını kullanan insanların vereceği kararlar hem ülkemiz hem de dünya için güzel bir örnek teşkil edecektir.

Sağduyumuzla hareket etmek ve sağlam kalmak dileğiyle tüm okuyucularımı selamlıyorum.

Kalın sağlıcakla.


#gayri #guzel #insan

Yazarın Diğer Makaleleri