Geri
M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

İcat Çıkarma

Çocukluğumuzda çoğumuz bu sözü büyüklerimizden duymuşuzdur. ‘’İcat çıkarma’’ yaptığımız yaramazlıklar ve ya ortaya koyduğumuz bazı farklı davranışlar sonucunda bu cümleyi bir ikaz olarak büyüklerimizden duyardık. İcadın ne olduğunu bilmediğimiz halde bu sözün söylenmesi bizde bir şey ifade etmiyordu ancak bizim algılamamız yaramazlık yapmayın anlamındaydı sanki. Zaman sonra bu söylenen cümlenin ne mana taşıdığını anladık, anladık anlamasına ama icat yapamayan bir toplum haline geldik. Yeni yeni çırpınışlarla bir şeyler yapmaya başladık ancak gelişen ve değişen bir dünyaya biraz yabancı kaldık. Suç ve suçlu kim bu sorunun cevabını da bulabilmiş değiliz. 

İkinci bir söz ise bizlere atasözü gibi söylenen ‘’Beni ısırmayan yılan bin yıl yaşasın’’ cümlesi. İlk bakışta ne varmış bunda sanki diyebilirsiniz. Çok şey olduğunu şuan çevremizde yaşanan olaylarla görüyoruz. Yılanlara dokunulmadıkça, yılanlar gün geçtikçe çoğalır birinden biri sana da bana da bir gün gelip dokunur. 

Sonuç olarak diyebiliriz ki, insanoğlu uyuduğu anı bilemez. Uyandığı zaman anlar uyumuş olduğunu.

Bu ülkeyi seviyor isek önce iç barışı sağlamalıyız. Her gün gerilmeye doğru giden bir toplumun sonucu hayra alamet değildir. Bu ülke hepimizin. Birbirimize güvenmeliyiz. Birbirimizi sevmeliyiz. Birbirimize saygı duymalıyız. Bunun içinde adalete ve liyakate önem vermeliyiz. Ayrımcılık ve tarafgirlik hepimiz için büyük bir felaketin yolunu açar. Geç alınan tedbir tedbirsizliktir.

 


#gun

Yazarın Diğer Makaleleri