Geri
M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

Beni Kırk Yıl Oyaladılar

Sizi de oyalayacaklar

Beni Kırk Yıl Oyaladılar Sizi de oyalayacaklar

Yapılan yanlışlarda ısrar eden dünyada başka bir ülke var mı acaba. Bugün ak dediğinize yarın kara diyenler. Ak diyene de alkış kara diyene de alkış tutanlar sizler ne zaman ayacaksınız. SBS dediniz olmadı. OKS dediniz tutmadı. Şimdide TEOG diyorsunuz acaba tutacak mı?Tutmayacak çünkü eğitim politikası olmayan bir ülkede oyalama politikası var demektir. Milyonlarca genç bugün işsiz ise bunun sebebi budur. Yetişen nesli hayata değil sınava hazırlarsanız sonuç budur, kimse kusura bakmasın. Birbirimizi kandırıyoruz. Ya da kandırdık sanıyoruz. Dört mevsimin dolu dolu yaşandığı bu coğrafya da neyimiz eksik. Cennet dünyada yaratılsaydı Türkiye de yaratılırdı.Üç tarafımız denizlerle çevrili akarsularımız dağlarımız bağlarımız her şeyimiz mevcut. Dünyanın en genç nesli elimizde... Yüzme şampiyonumuz var mı? Japonya 1945 te savaştan çıktı. Taş üstünde taş kalmayan bir ülkeyi örnek gösteriyoruz maalesef. Kendi sorunlarını bitirdikten sonra başka ülkeleri de onaran bu gücün gücü nerden geliyor. Hani bir okul açan bin hapishane kapatırdı. Biz nerede yanlış yapıyoruz onu bile hala anlayamadık.

Önce ahlaklı bir nesil sonra da bilgiyle donatılmış gençlik. Niye bu gençliği biz meydana getiremiyoruz. Eğitimde ve öğretimde maalesef sınıfta kaldık. Ehil olanlar seçilmedikçe iş ehil olanlara verilmedikçe daha biz çok zaman tüketiriz. Kuru ezberle çağın teknolojilerine ulaşamazsınız. Eğitim Öğretim eşittir Yetişen yeni nesilleri okul denen kurumlarda öğretmenler aracılığıyla yetenekleri keşfedilip istidatları doğrultusunda yön vererek hayatta hangi meslekte daha başarılı olabilir ilkesi Milli Eğitimin temel felsefesi olması lazım… Mademki biz başarılı olamıyoruz gelişmiş ülkelerin eğitim metotları işi bilenler tarafından inceletilerek yapılması gerekenler geniş bir platformda uzun uzun tartışılarak çağın teknolojilerine nasıl ulaşılabileceği üzerinde ince bir nezaket ve bilgi birikimiyle durulmalıdır. Dünyanın her yerinde okul var öğretmen var öğrenci var. Onlar nasıl çalışıyor nasıl becerebiliyor da biz hala yapboz işleriyle uğraşıyoruz.

Sonuç olarak diyorum ki; başarılı olmak istiyor isek istidatla meslek arasına konulan engeller mutlaka kaldırılmalıdır. Eğer siz istidatla meslek arasına konulan engellerden haberiniz hala yoksa boşuna havanda su döversiniz. Son 15 yılda 6 tane Milli Eğitim Bakanımız değişti. Her gelen bir öncekini beğenmedi yeniden yapılanma dedi, yapılandırıcı eğitim dedi, SBS dedi OKS dedi vs. aynı tas aynı hamam; aslında Eğitimde yeni bir yapıyı oluştura bilecek değerli öğretmenlerimiz mevcut. Ancak yetkili kişileri aşıp bir üst noktaya bunu arz edebilmek çok mu çok zor... Ben bunu yaşadım. Bir katkımız olsun diyerek Milli Eğitim Bakanlarımıza. Başbakanımıza, Cumhur Başkanımıza defalarca mail gönderdim maalesef ilgilenen olmadı. Acaba bir umut dedim bir yerden ulaşıp düşüncelerimi paylaşabilir miyim mümkün değil. Kamuya Memur alımı için sınava katılan üç buçuk milyon orta öğretim mezunu gençler sizde bir şeyler uyandırmıyorsa söylenecek bir şey yok demektir. Bizim çocuk bina okur döner döner yine okur. İyi okumalar…

Yine 24 Kasım Öğretmenler Gününü Kutlayacağız. Yine aynı övgüler. Yine özenerek seçilmiş övgü dolu sözler…

Kalın sağlıcakla…


#egitim #ayni #milli #basarili #okul #maalesef #dolu

Yazarın Diğer Makaleleri