Geri
M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

Kuyuya Düştü Kurtuldu

Ya Kuyuya Düşmeyenler...

Tabiî ki güzel bir davranış, güzel bir insanlık dersi, kim yanlış diye bilir ki. Bu durumu, bu çabayı gören ve izleyenler helal olsun der tabi. Ancak etrafıma baktığımda özgürce dolaşan ama karnı aç olarak dolaşan o kadar çok yardım bekleyen canlı var ki. Minik yavrulardan tutunda yaşlanmış iş göremez hale gelmiş ve kapı dışı edilmiş onlarca yüzlerce. Her kes görüyor bakıp geçiyor. İçi sızlayanlar yok mu var tabi ama o kadar. Vah vah, tüh tüh…Acımak yardım etmek değildir.

Şunu anlamak istiyorum. Yaklaşık on gündür kuyuya düşüp çıkamayan bir yavru köpeğin yaşam hikayesi. Sınırlarımızı bile aşıp taa Almanyadan bile kurtarıcılar yola çıkmış. İnsan görmese etrafında olup bitenleri, zanneder ki, her yer süt liman sadece zor durumda kalan bu minik köpek için harekete geçilmiş tüm insanlarda o zor durumda kalan yavru köpeğin derdine düşmüş ve kurtarılmasını bekliyor. Ve kurtarıldığı an ise büyük çığlıklar atılıyor. Bu çığlıklar yavru köpeğin kurtulmasından mı, yoksa kurtarma operasyonunun başarılı olmasından mı? Bunu da anlayabilmiş değilim. Ben zaman zaman sokakta kalan yaşlı ya da çocuk gördüğümde içim sızlar üzülürdüm. O zamanlar bende çocuktum. Bende kaldım sokaklarda bir zamanlar. Kurtarıcıları göremedim. Artan yemekleri çöpe dökerlerken bende çalıştığım inşaatın katlarında artan ekmek parçaları arıyordum. Ve bulduğum o kuru ekmek artıklarını ıslatarak yedim çok şükür dedim. Açlık zor. Kimsesizlik zor. Sokaklarda kalmak zor... Sizlerde anlattıklarımın birçoğuna mutlaka rastladınız. Belki yaşayanlarınız da olmuştur.

Bu gün elinize bir kamera alsanız, nereye gitseniz çekim yapmaya başlasanız orada görünmek için birçok işsiz güçsüz insanları görebilirsiniz. Biraz şow yapmaya meraklı bir toplumuz. Diyorum ki, dünyanın her yerinde kameralar olsa, her yaptığımız davranışları kayıt altına alsa ve akşamları yayın organlarında izletilse baya bir düzelme olur galiba. Belki yapmacık hareketlerimiz artsa da hatalar azalır mı ki diye düşünüyorum.

Sonuç olarak şöyle bitirmek istiyorum. Aslında tüm hayatımız kayda alınıyor. Ama gösterimi bu dünya da değil. Kim samimi kim riyakâr işte o zaman belli olacak…

Kalın sağlıcakla.


#zor #kopegin

Yazarın Diğer Makaleleri