Geri
M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

Vicdanımdaki Ses

Anlamakta zorlandığım ve içimi hep sızlatan, yeryüzünde zorda kalan, horlanan, hesaba alınmayan, ezilen mazlumların günahı ne. Neden çıkarılıyor bu kavgalar. Bu acımasız savaşlar. Hepimize yetecek kadar geniş, hepimizi doyuracak kadar cömert bir dünyayı kana bulamak, bazılarını aç bırakmak kime ne fayda sağlıyor? Zalimlerin zulmünü önleyecek insanlık öldü mü acaba? Dünyanın hemen hemen her yerinde hunharca işlenen cinayetler, soygunlar, vurgunlar hangi vicdanların izniyle yapılabiliyor. İnsan görünümlü vicdanları köreltilmiş bu iğrenç kişileri durdurabilecek yeryüzünde bir güç, bir kuvvet nasıl tesis edilebilir. Bunun için bir çaba bir çalışma acaba var mıdır? Şuna da inanmıyor değilim. Bu gün dünyanın her yerinde, her ülkesinde savaşmayı sevmeyen, barış içinde yaşamak isteyen milyonlarca insan vardır kanaatindeyim. Dini, ırkı ne olursa olsun savaşlardan hoşlanmayan milyonların var olduğuna da inanıyorum. Ancak insan özelliğini taşıyan bu şahsiyetler işbaşına gelemedikleri için ya da talip olmadıkları için belkide bu musibetler başımıza geliyor.

Aklıselim olan insan savaş yapmaz. Aklıselim insan kavga etmez. Aklıselim olan kişi paylaşmayı sever. Aklıselim olan kişi yardım sever. Aklıselim olan kişi hak yemez yedirmez. Biz değerlerimizi mi kaybettik acaba. Geçici bir dünyada bu doymazlık aymazlık neden? Hiç mi ders almıyoruz okuduğumuz tarihten. Hele şu iletişim çağında seyirci bir insan topluluğu olur mu? Bana dokunmayan yılan misalimi bakıyoruz hala dünya ya. Yazık ki çok yazık… İnsan olmanın manasını kavrayamadık. İnsan olmanın onurunu yaşayamadık. Ne yapmamız gerekir belki bunu bile düşünmeyen milyonlarca kişi var. Eğer şu olup bitenlerden bir ders çıkarmıyor ve bir çare düşünmüyorsak, vurdumduymazlığımız devam ediyor ise, vicdanımızdan bir ses gelmiyorsa bize yazıklar olun. Batsın sizin hırsınız. Batsın o ihtiraslarınız. Batsın o menfaatleriniz. Batsın o makamlarınız. Batsın o kazançlarınız. Gözünüze dizinize dursun.

Sonuç olarak şöyle diyelim. Vicdanlarına cüzdanla değer biçenlerle yapılabilecek tek mücadele, cüzdanlarının esiri olmayan şahsiyetlerin bir araya gelerek birlikte hareket etmekten başka çaresi yoktur. Kapitalizmin gücü başka türlü def edilemez. Bunu başara bilmenin tek yolu da kapitale köle olmamak lazım. Bizi mahveden şey üç kuruşa bel bağlamak… En önemlisi rızkın sahibi Allah olduğunu unutmak…

Saygılarımla.

#batsin #akliselim #insan #kisi #insan

Yazarın Diğer Makaleleri