Geri
M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

SMA

Son zamanlarda adından sıkça söz edilen ve çocuk yaşlarda görülen pahalı ve tedavisi zor olan bir hastalık…

SMA Nedir?

Bu hastalığın tüm tiplerinde omurilikte bir bölgedeki hareket sinirleri etkilenir. SMA, kas hareketlerini kontrol eden sinir sisteminin tahrif olmasıyla kasların erimesi ve zayıflaması belirtileriyle literatürdeki yerini almıştır.

Şimdi sizleri düşünmeye birazda sorgulamaya zorluyorum.

Değerli okurlarım; anasından doğar doğmaz tüm tedbirleri uygulayan bir sağlık sistemimiz var. Doğumdan önce kontrolleri yapılan, doğar doğmaz aşılarla buluşan sıralı ve süreli aşılarla sağlıklı bir nesil yetiştirelim derken bir baktık ki, her tarafımızda minicik yavrularda çeşit çeşit hastalıklar meydana gelmiş tedavi den tedaviye, doktordan doktora koşuşturmalar başlıyor. Biz bu çocukların sağlıklı olması için tüm aşılarını yaptuırmıyor muyuz? Çocuklarımız neden bu kadar hasta oluyor. Neden araştırılmıyor. Bunların sebebi üzerinde konuşulmuyor.

Tıp dünyası eğer hastalıkların sebebini bulamıyorsa ya da kulak ardı ediyorsa…

Haber kanallarından izliyorum. Yüz binlerce çocuklarımız değişik hastalıkların pençesinde kıvranıyor. Bu durum üzerinde hepinizin düşünmesini ve sorgulamanızı istiyorum. Eğer sağlıklı bir nesil istiyorsak mutlaka sorgulayalım ve sorgulatalım. Gidişat iyi değil…

Saygılarımla…


#saglikli

Yazarın Diğer Makaleleri