Geri
M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

Zübük

'Zübük'ler dün vardı, bugünde var, yarında olacaklar.

Kaç tip insan var dersiniz. Duyarlı insanlar. Duyarsız insanlar. Sorumlu insan. Sorunlu insan. Vurdumduymazlar… Yaşadığımız bu gezegende hemen hemen her yerde mevcuttur bunlar.

Kendini sorumlu hissedenler vicdanlı insanlardır. Her şeyin yerli yerinde olmasını ister ve hak *hukuk adalet üzerine kurulmuş bir hayat tarzını isterler. Sorumsuzlar ise düzenli bir hayatı istemezler. Emek harcamadan lüks bir yaşam sürmesini istedikleri için çıkarları nerde ise oraya meyleder ve çarkını döndürmeye çalışırlar. Düzgün kurdukları cümleler sadece ağızlarındadır. Ne insan sevgisi, ne vatan sevgisi ne de geleceğe dair bir hayali yoktur. Bunları tanımak kolaydır aslında. Ama nedense her kılığa girebildikleri için değişik ortamlarda değişik şekilde ortaya çıkarlar. İyi niyetli duyarlı insanlar bu çıkarcıların tuzağına düşmemeliler. Kolay değil tabi ki bu her kılığa giren kişiliksizlerden kurtulabilmek. Bunlar genellikle iktidarlardan yararlanırlar. Aslında hepsi birer ‘’zübüktür’’.

Bu zübüklerden kurtulmadıkça seçilmiş bütün iktidarlar bunlardan zarar görürler. Siz kimi iktidara taşırsanız taşıyın bu zübükler hemen etrafını sarar ve seni devre dışı bırakırlar. İktidar sahipleri bu zübükleri iktidardan düştüğü zaman anlar ancak olan olmuştur.

Yapılması gerekenler. İktidarın çevresinde toplananlardan değil hak ve hakikat yolunda olanlardan yeni bir oluşum oluşturarak merkezden taşraya kaliteli kişiliği oturmuş, sorumlu inanları bir araya getirerek ve bu yapıyı bozmayarak bir yapı oluşturulur ise bu çakallar barınacak ortam bulamazlar. Her el şaklatanı samimi sanırsanız yanılgınız bitmez ve sorunlu insanlarla da halka hizmet veremez ve geleceğinizi inşa edemezsiniz. Temeli sağlam olmayan binalar çökmeye mahkûmdur.

Sonuç olarak diyorum ki, geleceğimizi sağlam temeller üzerine kurmak istiyor isek, vicdanımız menfaatimize değil ülke çıkarlarımıza bağlı ise bu şahsiyetler birbirlerini tanımalı ve kenetlenmelidir. Bana ne, sana ne diyenlerden uzaklaşarak yeni bir insani düzeni hayata geçirmeliyiz. Sayılarımız azalsa da hala iyi insanlarımızın var olduğuna inanıyorum. Nicelik önemli değildir niteliktir önemli olan. Biz nitelikli insanlarla beraber olmaya çalışalım. Çalışalım ki, insan olmanın onurunu yaşayalım. İnsanca yaşıyorsan İslam ca yaşıyorsun demektir. Kılmakla beşini tutmakla işini insan olunamayacağı gibi Müslüman da olunmaz. Müslüman duyarlı insandır. Müslüman sorumlu insandır. Duyarlılığını kaybedenlerden insan bile olunmaz. Dünya hayatımızı tamamlamadan duyarlı insanlarla bir araya gelmeye çaba sarf edelim. Yoksa iki cihanda da zelil oluruz. Unutmayalım ki, her dava insanıyla yaşar.

Kalın sağlıcakla.

#insan #duyarli #musluman #insanlarla #hemen #sorumlu #insanlar

Yazarın Diğer Makaleleri