Geri
M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

Yaşamak Gerçekten Güzel

Yaşamak Her Canlının Hakkıdır. Dünyaya Gelen Her Canlının Yaşama Hakkı Vardır Ve Korunmalıdır. 'Haksız yere bir insanı öldürmek bütün insanlığı öldürmek gibidir.' (Ayet-i Kerime)

Hiç birimiz dünyaya ne isteyerek geldik, ne de isteyerek gideceğiz. Yaşamak hayattan zevk almak en önemlisi de sağlıklı yaşamak çok mu çok önemli. Hayatın tadı sağlıktan geçer. Zihnen ve bedenen sağlık en büyük zenginliktir. Çoğumuzun farkında olmadığını biliyorum. İhtiraslarının esiri olanlar bunun hiç mi hiç farkında değildirler. Bazen hasta olduğunuzda, ya da bir yakınınız hastalandığında bunun farkına varırız. Hele müzmin bir hastalığın pençesine yakalandıysanız o zaman daha iyi anlarsınız.

Hayatı doğru yaşamak ve yaşadığımız hayattan tat almak istiyor isek yapacağımız davranışlar çok önem arz eder. Önce yememiz ve içmemize dikkat etmeliyiz. Vücudumuza zarar verecek yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıyız. Bedenin gıdası yiyecek ve içeceklerdir. Ruhun gıdası da yaptığınız güzel davranışlardır. Toplum için geleceğimiz için sarf edilen çabalar insanın iç dünyasını aydınlatır. İnsanlığa sunulan her güzel eser insana mutluluk verir. Yapıcı olmak her zaman faydalı ve mutluluğun yolunu açar. Yıkıcılık ise iç huzuru bozar ve kargaşa oluşturur. Kötülüklerden beslenen ve iç huzuru olmayanların işi her zaman kargaşadan yanadır. Kendileri güzelliklere sırt çevirdikleri için toplumların huzurunu da istemezler. Çünkü asalak olarak yaşamaya alışmışlar ve hayatı unutmuşlardır. Bunun içinde yetişen gençliğin körpe duygularından yararlanarak kendi değirmenlerine su taşıtmak isterler. Gençliğin bilinçlenmesi onları düzeninin bozulmasıdır. İlmen ve dinen zararlı olan şeylerden uzak durulduğu an onların çarkı dönmez olacaktır.

İşte değerli dostlar her yeni yıl geldiğinde geçmiş yıldan ders alarak yaptığımız yanlışlardan vaz geçerek daha bilinçli daha ahlaklı bir yol izlemek hedefimiz olmalıdır. Yaşanan yanlışları akıl sahipleri görüyor. Fazla nasihate gerek yok. Her şey ayan beyan… Dünya küçüldü biz büyümek istiyoruz. Bu da sağlıklı bir toplum olmaktan geçer. Her şeyi sorgulamak ve algılamaktan geçer.

Dört mevsimi yaşadığımız bu cennet vatanı sevelim. Her mevsimin güzelliğinin tadını çıkaralım. Kötü alışkanlıklarımız varsa bırakalım. Birlik ve beraberlik içinde omuz omuza vererek dünyada olup bitenlere karşı mücadele verelim. Aklımızı vicdanımıza bağlayalım. Cüzdanımız olsun ama cebimizde olsun vicdanımızı cüzdanımıza bağlamayalım. Bir asır çok uzun bir zaman değil, çabuk geçer. Ama bir asırda dünyadan göçenlerin sayısı 6-7 milyar azımsanacak bir rakam değil. O halde savaşlara son verilmeli insan öldürmek için silah üretenlere bu fırsat verilmemeli. Tüm insanlık savaş yanlılarına karşı mücadele etmelidir. Barış içinde yaşamak insan olmanın erdemidir. Dünya hepimize yetecek kadar geniş, hepimizi besleyecek kadar cömert. En büyük zenginlikte kanaatkar olmaktır. Daha ne istersin. Yeni yıla değil yeni güne kendinizi hazırlayın.

Kalın sağlıcakla.


#her #yasamak #zaman #gecer #yeni #oldurmek

Yazarın Diğer Makaleleri