M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR Onuncu Köy

Seçmen Ne Yapmalıdır?

Etrafımızda olup bitenleri objektif bir göz ve tarafsız bir bakış ve kiralanmamış bir beyinle izleme fırsatını bulanlar birçok şeyi hissedecek ve algılayacaktır. Bu hayatı doğru okumakla olur diploma almakla değil. Ülke menfaatini düşünüyorum diye yollara düşenler bu güne kadar kendi yakınlarına bir bakmış mıdır? İlgilenmiş midir acaba; yoksula, yolda kalmışa ve ihtiyacı olan kimsesizlere acaba yüzünü dönmüş müdür, ben gerçekten merak ediyorum. Yıllarımı ülkemin menfaatlerini korumak ve savunmakla geçti. Her gelen iktidar aynı şeyleri söyledi ama yapmadı ya da yapamadı. İktidar sarhoşluğuna ve ülke boşluğuna düşen yetkili ve etkili kişiler maalesef kendi etrafında menfaatleri için dönenlere hizmet etti. Onun içindir ki bizler bu haldeyiz. Muhalefette verilen sözlerin yüzde onu bile zor yapılıyor. Aynı dertlerin birçoğu yarım yüzyıldır giderilemedi ve giderilemeyecekte. Allah’tan umut kesilmez derler ama ben iktidarlardan umudumu kestim. İnandığım tek şey kaldı. Tabanın duyarlı insanları, menfaatinin esiri olmayanlar bir gün bir araya gelebilir ve ortak aklı kullanarak bir karara varabilirler ise belki bir umut diyorum. Aksi halde oyalama taktiklerinin kurbanı olmaktan kurtulamayız. Emanetler ehil ellere verilmiyor. Sıkıntının kaynağı bu.

Sonuç olarak diyebiliriz ki; bu güzel ülkemizi savunanları soyanlardan ayırt edemez isek, sömürülmekten kurtulmamız asla mümkün olamayacaktır. Oyunlar çeşit çeşit, birinden kurtul diğerine yakalanıyorsunuz. Çok önemli bir şeyi daha hatırlatmak isterim. Kimi seçerseniz seçin eğer denetleme ve sorgulama yapmıyorsanız kimse oturup dert yanmasın. Kurtarıcı da beklemesin. Kurtulmanın tek çaresi sorgulamaktan geçer. Verilen her sözü yapması gerekenler yapmalıdır. Yapamıyorsa çekip gitmelidir. Yeter artık bu fukaranın sırtına taht kurup saltanat sürenler. Bunun hesabını bir gün mutlaka vereceksiniz. Bize vermeseniz de Mahşerde göreceksiniz. Hakkımızı sonuna kadar almaya ben kendi adıma karar kıldım.

Seçmen ne yapmalıdır sorusunun cevabı benden: Seçeceği liderler fakir çile çekmiş ilkeli tasarruflu, ülkesini gerçekten seven, bu dünyanın geçici olduğuna samimi inanmış ve mal yığmayı adet edinmemiş kanaatkâr insanlar kalmışsa eğer onları bulup, arayıp ve görevlendirmesi lazım. Her insan yakınlarını bilir. Çevresini daha iyi bilir, araştırıp inceleyip sık dokuduktan sonra karar vermelidir.

Diyeceklerim bunlar. Yine de sizler bilirsiniz. Bizden söylemesi.


#
M. Ali ÇINAR M. Ali ÇINAR editor

YAZARIN SON YAZILARI

Siyaset mi, Politika mı?

Siyaset mi, Politika mı?

Siyaset Halkın Sorunlarına Çözüm Üretme Sanatıdır.
Seçmenler Ve Seçilenler

Seçmenler Ve Seçilenler

Mahalleli Olduk Kurtulduk(!)

Mahalleli Olduk Kurtulduk(!)

Kantarın Topuzu

Kantarın Topuzu

Kurtarıcılardan Kurtulmak

Kurtarıcılardan Kurtulmak

Hak ve Hakikat

Hak ve Hakikat

GENEL BİLGİLER

Taraklı

Taraklı

Taraklı Nerede, Taraklı'nın tarihi ve coğrafi özellikleri
Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı Otobüs Saatleri

Taraklı - Sakarya Otobüs Kalkış Saatleri
Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'da Gezilecek Yerler

Taraklı'ya geldiğinizde gezilecek yerler neresidir? Taraklı'nın en popüler gezilecek yerleri yazımızda.
Taraklı Termal Turizmi

Taraklı Termal Turizmi

Taraklı'da termal turizmi, Türkiye'deki belli başlı noktalardan biri haline gelmiştir.